reklama
reklama

Spora akcja policjantów na Lubelszczyźnie. Sprawdzili blisko 31 tys. kierowców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Spora akcja policjantów na Lubelszczyźnie. Sprawdzili blisko 31 tys. kierowców - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPolicjanci z drogówki na terenie całego województwa prowadzili akcję „Trzeźwość”. Sprawdzili stan trzeźwości blisko 31 tys. kierujących. Złapali ponad 140 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę „na podwójnym gazie”, z czego 100 w stanie nietrzeźwości.
reklama

W sobotę (26 lipca) na terenie całego województwa policjanci z drogówki prowadzili działania „Trzeźwość”.

- Głównym celem akcji było sprawdzenie stanu trzeźwości jak największej liczby kierujących pojazdami. Policjanci prowadzili działania przez cały dzień i kontrolowali kierujących w różnych miejscach jednocześnie. Priorytetem było ujawnianie i eliminowanie z ruchu osób wsiadających za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka - informuje podkomisarz Kamil Karbowniczek z KWP w Lublinie.

Łącznie funkcjonariusze ujawnili 143 amatorów jazdy „na podwójnym gazie”. 100 kierowców odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości, natomiast 43 za jazdę pod wpływem alkoholu. Ponadto podczas działań policjanci zatrzymali 53 prawa jazdy i ujawnili 19 kierowców bez uprawnień oraz 14, którzy wsiedli za kierownicę pomimo sądowego zakazu lub wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień.

reklama

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

  • grzywna nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł lub areszt do 30 dni;
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat;
  • 15 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 3 lat;
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat;
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł;
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są ciężko ranni trafi do więzienia na minimum 3 lata, a jeśli są zabici to trafi do więzienia na minimum 5 lat i do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia (czyli do 16 lat w każdym z tych przypadków).
  • Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli kierowca zostanie przyłapany na jeździe z zawartością alkoholu w organizmie wynoszącą co najmniej 1,5 promila, sąd orzeknie przepadek auta;
    •  obowiązkowa konfiskata samochodu lub jego równowartości obowiązuje w sytuacjach, gdy kierowca spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum 1 promil alkoholu;
    •  gdy kierowca nie jest właścicielem pojazdu, który prowadził, a przykładowo jechał autem służbowym czy leasingowanym, samochód nie zostanie skonfiskowany, ale za to kierowca będzie musiał zapłacić karę finansową równą wartości pojazdu.

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo