Projekt dokumentu zawiera opis aktualnego systemu komunikacyjnego w Lublinie obejmującego transport publiczny, komunalny i prywatny oraz opis istniejącej infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i stacji tankowania gazu ziemnego. Jest też analiza parametrów ilościowych i jakościowych transportu
- Dokonano ponadto oceny wydolności systemu elektroenergetycznego pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego przy rosnącym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. I co najważniejsze, projekt przedstawia plan wdrażania elektromobilności w Lublinie, zawierający harmonogram niezbędnych inwestycji, służących realizacji przyjętego scenariusza - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
Stworzenie warunków dla rozwoju elektromobilności w mieści obejmuje m.in. rozwój elektromobilności w transporcie publicznym, komunalnym i prywatnym, w jednostkach administracji publicznej, u dostawców usług publicznych, w przedsiębiorstwach, uczelniach, u zarządców i właścicieli budynków, elektromobilność mieszkańców i osób odwiedzających Lublin. Wyznaczone kierunki mają pomóc stworzyć system transportu zrównoważonego, który będzie oparty na rozwoju systemu komunikacji publicznej i alternatywnych formach komunikacji. W dokumencie zaplanowano również działania wynikające z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Chodzi o zapewnienie określonego udziału pojazdów elektrycznych we flocie pojazdów wykorzystywanych przez urząd, transport publiczny, podmioty wykonujące zadania publiczne i budowę ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Strategia sporządzona została do 2036 roku.
Opinie, uwagi i wnioski można wysyłać na adres konsultacje@lublin.eu. Uwagi na piśmie należy składać z wykorzystaniem formularza konsultacyjnego do 14 grudnia. 10 grudnia w godzinach 8.00-14.30 odbędzie się dyżur konsultacyjny. W ramach niego można dzwonić na numer telefonu 81 466 1633 i pisać na adres bze@lublin.eu.