reklama
reklama

Rektorzy Uniwersytetów Jana Pawła II o Międzynarodowym Apelu Profesorów i Nauczycieli Akademickich

Opublikowano:
Autor:

Rektorzy Uniwersytetów Jana Pawła II o Międzynarodowym Apelu Profesorów i Nauczycieli Akademickich - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRektorzy Uniwersytetów Jana Pawła II w tym KUL, zapraszają do wsparcia Międzynarodowego Apelu Profesorów i Nauczycieli Akademickich z okazji 100.rocznicy Karola Wojtyły. Twierdzą, że jego nauczanie jest dzisiaj nadal aktualne.
reklama

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski i rektor ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII, w obecności kard.  Stanisława Dziwisza, zaprosili do wsparcia Międzynarodowego Apelu Profesorów i Nauczycieli Akademickich, w roku setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Zachęcają do pogłębiania jego myśli i dorobku naukowego. Spotkanie, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, odbyło się w Muzeum Archidiecezjalnym kard. Karola Wojtyły w Krakowie.

 

- Nauczanie Karola Wojtyły jest dziś bardzo aktualne, daje odpowiedzi na wyzwania stojące przed współczesnymi społeczeństwami - podkreślają rektorzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. 

reklama

 

Kard. Dziwisz podkreślił wagę tego  Apelu, wskazując, że coraz bardziej widoczna jest potrzeba przypominania nauczania św. Jana Pawła II kolejnym pokoleniom.

 

- To pole do szczególnej współpracy uniwersytetów, których patronem jest Jan Paweł II, to zobowiązuje do przekazywania jego dziedzictwa młodym ludziom. Dziś dostrzegamy, że pomimo już prawie 16 lat od śmierci papieża, jego nauczanie nadal inspiruje i motywuje do działania, mimo upływu lat on jest nadal z nami - mówił kard.  Stanisław Dziwisz.

reklama

 

Z kolei ks. prof. Mirosław Kalinowski zaznaczył, że nauczanie Karola Wojtyły można skutecznie przekazywać młodym ludziom używając nowych środków komunikacji i technologii.  Dodał, że autorzy Apelu zwracają uwagę, że „w dzisiejszym świecie, w którym obserwujemy homogenizację kultury, przewartościowanie postaw społecznych oraz różnorodność opinii, rolą uniwersytetów i uczelni jest poszukiwanie pewnych punktów odniesienia i wartości nadrzędnych, będących spoiwem naszych społeczeństw”.

 

- Nauczanie Karola Wojtyły niewątpliwie otwiera przed studentami nowe horyzonty, których nie znajdą w kulturze masowej - uważa ks. prof. Mirosław Kalinowski.

reklama

 

- Na naszym uniwersytecie realizujemy już wezwanie, które niesie ten Apel. Doceniamy również rolę mediów w promowaniu nauczania św. Jana Pawła II - podkreśla ks. dr hab. Robert Tyrała, przypominajac związki Karola Wojtyły z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którego wywodzi się obecny Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

 

Rektorzy zapowiedzieli też współpracę w wielu obszarach, również w ramach powstającej na KUL Akademii Nowoczesnych Mediów.

reklama

 

Międzynarodowy Apel Profesorów i Nauczycieli Akademickich, w roku setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II podpisało ponad 330 przedstawicieli środowisk akademickich z Polski, USA,  Kanady, Brazylii, Francji, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Niemiec, Belgii, Słowacji, Meksyku oraz Afryki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama