Reklama

Reklama

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Zobacz, do kiedy ósmoklasista musi wybrać szkołę. Nie przegap terminu!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Zobacz, do kiedy ósmoklasista musi wybrać szkołę. Nie przegap terminu! - Zdjęcie główne

Przed ósmoklasistami ważna decyzja, muszą wybrać szkołę ponadpodstawową | foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek, 16 maja, rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści muszą wybrać szkołę do 24 czerwca, do godziny 15.00.

Reklama

Uczniowie, którzy chcą się dostać do szkół dwujęzycznych, międzynarodowych, sportowych, mistrzostwa sportowego czy przygotowania wojskowego, muszą złożyć  wniosek do 30 maja do godziny 15:00. Terminy przeprowadzenia sprawdzianów językowych i prób sprawności fizycznej publikowane są na stronach danych szkół. 

Trzy sposoby składania wniosku

Większość placówek korzysta z elektronicznego sposobu rekrutacji. Uczeń powinien więc zalogować się do systemu (adres, login i hasło otrzymał w szkole) i wypełnić wniosek, w którym wskazuje liczbę szkół, do których będzie próbował się dostać. Ich listę powinien ułożyć w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanych. W niektórych samorządach nadal obowiązuje tradycyjny sposób wypełniania i składania wniosków. Dokumenty należy wówczas pobrać ze strony internetowej szkoły lub wziąć z danej placówki, wypełnić, a następnie złożyć w sekretariacie. Trzecim sposobem jest wysłanie dokumentów na adres mailowy szkoły (zazwyczaj placówki mają osobny adres do przeprowadzenia rekrutacji).

Zanim więc zaczniemy cały proces, upewnijmy się, który sposób obowiązuje w wybranych przez nas szkołach. Pamiętajmy jednak, że każdy z wniosków musi być podpisany przez rodzica.

Po otrzymaniu wyników egzaminu ósmoklasisty i przeliczeniu liczby punktów, będzie można jeszcze zmienić szkołę pierwszego wyboru lub kolejność wybranych placówek (8 lipca szkoły przekażą uczniom zaświadczenia z wynikami). 

22 lipca szkoły podadzą listy zakwalifikowanych uczniów. Wówczas trzeba będzie złożyć w wybranej przez siebie placówce deklarację woli przyjęcia i donieść oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Pod koniec lipca placówki opublikują ostateczne listy z kandydatami, którzy dostali się do wybranych szkół ponadpodstawowych. W sierpniu odbędzie się drugi etap rekrutacji w placówkach, w których będą jeszcze wolne miejsca. 

Ósmoklasiści mogą wywalczyć maksymalnie 200 punktów. Połowę z tych punktów zdobywa się za egzamin, a drugą połowę za oceny i dodatkową aktywność szkolną. Dlatego uczniowie mogą obliczyć, ile mają ich na ten moment. Punkty za oceny oblicza się dla czterech przedmiotów: z języka polskiego, matematyki i dwóch wybranych przedmiotów, które wskazane są jako punktowane do danej klasy w szkole średniej. Za ocenę celującą dostaje się 18 punktów, za bardzo dobrą 17, za dobrą 14, za dostateczną 8, za dopuszczającą 2 punkty.

Za świadectwo z wyróżnieniem można zyskać aż 7 dodatkowych punktów. Bonusowe 3 punkty otrzymują osoby angażujące się w działania wolontariatu szkolnego. Ponadto, za osiągnięcia w różnych konkursach można zebrać od 2 do 10 punktów. Jednak nawet jeśli uczeń brał udział w wielu różnych konkursach i osiągnął w nich liczne sukcesy, nie może sumować punktów w sposób nieograniczony. Łącznie można otrzymać tu maksymalnie 18 punktów.

W Lublinie ponad 6 tys. miejsc

Szkoły ponadpodstawowe, które prowadzi Miasto Lublin przygotowały 6410 miejsc w 202 oddziałach rekrutacyjnych, w tym 115 oddziałów w liceach ogólnokształcących, 69 oddziałów w technikach i 18 oddziałów w szkołach branżowych I stopnia. Z kolei dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jest 214 miejsc w 24 oddziałach. W odniesieniu do obecnego roku szkolnego liczba oddziałów wzrośnie o ponad 30%.

- Wybór nowej szkoły to jedna z ważniejszych decyzji, która kształtuje ścieżkę edukacji na kolejne lata. Zachęcam kandydatów do zapoznania się z ofertą szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto Lublin. Placówki zapewniają zarówno ogólne kształcenie rozszerzone w zakresie wybranych przedmiotów, jak i kierunkowe, dając możliwość szkolenia w ponad 60 zawodach. Wszystkim ośmioklasistom życzę powodzenia na egzaminach i zapraszam do naszych szkół - mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds oświaty i wychowania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy