Najpierw rozbiórka, potem budowa
Dzisiaj (poniedziałek, 17 sierpnia) w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowę budowę budynku Centrum Powiadamiana Ratunkowego i Dyspozytorni Medycznej przy ul. Wojciechowskiej 1. Umowę podpisali: dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Agata Grula oraz wykonawca robót budowlanych - współwłaściciele Zakładu Usług Budowlano-Handlowych „NOWBUD” Aleksander Nowak i Edward Bracki.
Inwestycja będzie realizowana na nieruchomości należącej do Skarbu Państwa, oddanej w trwały zarząd Lubelskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu, która dotychczas była wykorzystywana jako baza transportowa - zabudowana garażami i magazynami. Po uprzedniej rozbiórce istniejących budynków, powstanie budynek administracyjno-biurowy, w którym będzie funkcjonowało Centrum Powiadamiania Ratunkowego i Dyspozytornia Medyczna.
Pieniądze na realizację inwestycji zostały zabezpieczone z budżetu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Wojewody Lubelskiego. W budynku będą działały komórki organizacyjne podległe wojewodzie lubelskiemu, czyli Centrum Powiadamiania Ratunkowego i Dyspozytornia Medyczna, które będą świadczyć usługi w zakresie państwowego ratownictwa medycznego i powiadamiania ratunkowego dla całego województwa lubelskiego.
Budowa potrwa 2 lata
W przetargu na budowę wzięło udział 13 firm.
- Harmonogram prac podzielony jest na trzy części ze względu na środki pieniężne jakie posiada urząd na tę inwestycję. Planujemy rozpocząć inwestycję na początku września. po wyburzeniu obecnych budynków, przygotujemy grunt. Koszt robót to ok. 16 mln zł brutto. Prace potrwają ok. 2 lata - mówił Aleksander Nowak z Zakładu Usług Budowlano-Handlowych NOWBUD A. Nowak, E. Bracki Sp. Jawna.
Jak będzie wyglądał budynek?
- Będzie to budynek przeznaczony pod centrum powiadamiania ratunkowego wraz z zapleczem socjalnym i całą bazą. Będzie to miejsce dla służb ratunkowych, ale też i dyspozytorni obsługującej całe województwo lubelskie, w którym nie ma jeszcze takiego budynku. Wszystkie połączenia z pod numeru 112 będą odbieranie właśnie tutaj, a dopiero później dyspozytorzy będą przekierowywać je do poszczególnych jednostek - informował Adam Wilkos, właściciel A&K Pracowania Projektowa Adam Wilkos, która zaprojektowała budynek.
Budynek będzie miał 6 kondygnacji, salę w której bedą pracować tylko dyspozytorzy, zaplecze, pokoje gościnne gdzie będzie można odpocząć. Powierzchnia budynku to ok. 1200 mkw. Dyspozytorzy i operatorzy będą pracować w systemie trzy zmianowym i całą dobę.
Poprawi się skuteczność ratownictwa
Województwo lubelskie obecnie nie ma takiego budynku, natomiast zapotrzebowanie nie niego jest bardzo duże. Dotychczas korzystano z pomieszczeń Państwowej Straży Pożarnej.
- Te dwie instytucje (Dyspozytornia Medyczna i Centrum Powiadamiania Ratunkowego - przyp.red.) są bardzo ważnym elementem ratownictwa medycznego i będą zlokalizowane w tej nowej inwestycji, co pozwoli zintegrować te ważne elementy, które stanowią o skuteczności ratownictwa medycznego na terenie naszego województwa - mówił Lech Sprawka, wojewoda lubelski.