reklama
reklama

Były wojewoda lubelski, Lech Sprawka o zdjęciu krzyża: to nie tylko symbol chrześcijański

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Katarzyna Link / LUW

Były wojewoda lubelski, Lech Sprawka o zdjęciu krzyża: to nie tylko symbol chrześcijański - Zdjęcie główne

foto Katarzyna Link / LUW

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina- To bardzo smutne, że w przeddzień świąt Bożego Narodzenia, świąt miłości i pojednania Lublin stał się stolicą emocjonalnego politycznego sporu o obecność krzyża w przestrzeni publicznej – pisze Lech Sprawka, były wojewoda lubelski na swoim Facebooku. To komentarz w odwiedzi na zdjęcie tego symbolu ze ściany sali kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego przez Krzysztofa Komorskiego, który obecnie sprawuje ten urząd.
reklama

Lech Sprawka opublikował refleksyjny wpis w swoich mediach społecznościowych późnym wieczorem w piątek (22 grudnia). - Łatwo zgubić w atmosferze burzy politycznej, ideologicznej, światopoglądowej i prawnej to co najważniejsze, dlaczego dzisiaj jako Polska jesteśmy na mapie Europy i Świata? Sala Kolumnowa Urzędu Wojewódzkiego to miejsce szczególne choćby ze względu na to, że nosi imię Stanisława Moskalewskiego, pierwszego wojewody lubelskiego po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Warto zastanowić się dlaczego udało się ją odzyskać. Jaką rolę odegrał w tym procesie krzyż i wartości mu towarzyszące – prosi.

Jak uważa Sprawka krzyż w Polsce to nie tylko symbol chrześcijański, ale również jeden z głównych fundamentów tożsamości narodowej Polaków. - To symbol państwowotwórczy. To Chrzest Mieszka I wprowadził nas w krąg cywilizacji Zachodu. Piszę to, ponieważ na refleksję nigdy nie jest za późno, a szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia – podkreśla.

Lech Sprawka przytacza również fragment tekstu Bożeny Leszczyńskiej „Polski Krzyż Dziejów w twórczości wielkich romantyków”.

- W dziejach polskiej religijności i kultury symbol krzyża odegrał rolę wyjątkową. Literatura piękna, zwłaszcza poezja, ukazuje i potwierdza, że ten najważniejszy znak chrześcijaństwa był obecny w naszej kulturze od początku jej kształtowania. W każdym stuleciu odciskał swe piętno na liturgii, kulturze, sztuce, piśmiennictwie i tradycji. Treści w nim zawarte często też były odczytywane w kontekście aktualnej sytuacji historycznej, społecznej i politycznej” – podsumowuje poprzedni wojewoda lubelski.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama