Tegoroczna inauguracja roku akademickiego odbyła się w trochę inny sposób niż zwykle. Z powodu pandemii koronawirusa uczelnia postawiła na tryb hybrydowy. Na sali byli tylko nieliczni goście i przedstawiciele pracowników oraz studentów. Władze Politechniki tłumaczyły, że ograniczają w ten sposób do minimum liczbę osób przebywających na auli i rezygnują z niektórych tradycyjnych punktów inauguracji. Nie było wręczenia medali i odznaczeń państwowych oraz resortowych - ta część uroczystości przeniesiona zostanie na inny termin. Zmniejszona była liczba immatrykulowanych studentów – z 22 do 6 (po jednym przedstawicielu z każdego wydziału) oraz doktorantów – 6. Złożyli oni uroczyste ślubowanie w imieniu wszystkich nowych studentów.
- Z żalem obserwuję aulę, która zazwyczaj wypełniona była naszymi gośćmi. Proszę pamiętać, że zawsze jesteście państwo mile widziani w murach Politechniki Lubelskiej. Mam nadzieję, że w większym gronie zobaczymy się w maju, kiedy uczelnia będzie obchodziła swoje święto - mówił w trakcie inauguracji prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.
W ramach uroczystości dwóch pracowników uczelni - prof. Wojciech Franus i mgr inż. Łukasz Majewski, uhonorowano Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Wynalazczości” przyznaną przez Prezesa Rady Ministrów za szczególne zasługi w dziedzinie wynalazczości.
Z kolei tradycyjny wykład inauguracyjny pt. „Doskonałość naukowa w kontekście nowego modelu ewaluacji i kategoryzacji” wygłosił prof. Błażej Skoczeń, przewodniczący Komisji Ewaluacji Nauki.
W tym roku na Politechnice, podobnie jak na innych uczelniach, część zajęć odbywa się wirtualnie, a część w formie tradycyjnej, czyli w systemie hybrydowym - Ale wszyscy nauczyciele akademiccy będą obecni na uczelni, nawet podczas prowadzenia zajęć w trybie zdalnym - dodawał rektor.