Reklama

Politechnika Lubelska otrzymała prawie najwięcej decyzji o udzielenie patentu w kraju

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Politechnika Lubelska otrzymała prawie najwięcej decyzji o udzielenie patentu w kraju - Zdjęcie główne

Politechnika Lubelska otrzymała prawie najwięcej decyzji o udzielenie patentu w kraju. Dzieki temu powstało wiele urządzeń. | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Urząd Patentowy RP podsumował aktywność europejskich przedsiębiorstw i jednostek badawczo-rozwojowych w zakresie innowacyjności i ochrony wynalazków. Politechnika Lubelska okazała się drugim najaktywniejszym podmiotem w ktaju.

W zeszłym roku liczba udzielonych przez Urząd Patentowy RP patentów na wynalazki i praw ochronnych na wzory użytkowe wyniosła blisko 3,7 tys. Politechnika Lubelska okazała się jednym z najaktywniejszych podmiotów w kraju, zajmując 2 miejsce. Uczelnie odnotowała tylko 3 patenty mniej niż lider rankingu - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. 

 

Pracownicy Politechniki otrzymali 118 decyzji o udzieleniu patentu. Najwięcej (75) przyznanych patentów dostał Wydział Mechaniczny. Następnie jest Wydział Elektrotechniki i Informatyki (19) oraz Wydział Inżynierii Środowiska (po 16). 

 

Dzięki temu na Politechnice Lubelskiej powstały m.in: urządzenie do plazmowania np. roślin, urządzenie i sposób wspomagania treningu, głównie wioślarskiego i kajakarskiego, przetwornik dźwięku, a także narzędzie do walcowania poprzecznego odkuwek kul, urządzenia do filtrowania i odzysku ciepła ze spalin odprowadzanych kominem. 

 

Działalność patentowa Politechniki Lubelskiej doceniona została również przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, która w tym znowu zaliczyła uczelnię  do liderów wyróżniających się innowacyjnością. W opublikowanym w lipcu 21. rankingu szkół Politechnika Lubelska zajęła pierwsze miejsce, uzyskując stuprocentowy wskaźnik rankingowy. 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE