W zeszłym roku liczba udzielonych przez Urząd Patentowy RP patentów na wynalazki i praw ochronnych na wzory użytkowe wyniosła blisko 3,7 tys. Politechnika Lubelska okazała się jednym z najaktywniejszych podmiotów w kraju, zajmując 2 miejsce. Uczelnie odnotowała tylko 3 patenty mniej niż lider rankingu - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
Pracownicy Politechniki otrzymali 118 decyzji o udzieleniu patentu. Najwięcej (75) przyznanych patentów dostał Wydział Mechaniczny. Następnie jest Wydział Elektrotechniki i Informatyki (19) oraz Wydział Inżynierii Środowiska (po 16).
Dzięki temu na Politechnice Lubelskiej powstały m.in: urządzenie do plazmowania np. roślin, urządzenie i sposób wspomagania treningu, głównie wioślarskiego i kajakarskiego, przetwornik dźwięku, a także narzędzie do walcowania poprzecznego odkuwek kul, urządzenia do filtrowania i odzysku ciepła ze spalin odprowadzanych kominem.
Działalność patentowa Politechniki Lubelskiej doceniona została również przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, która w tym znowu zaliczyła uczelnię do liderów wyróżniających się innowacyjnością. W opublikowanym w lipcu 21. rankingu szkół Politechnika Lubelska zajęła pierwsze miejsce, uzyskując stuprocentowy wskaźnik rankingowy.