Reklama

Podwyżki dla pracowników niepedagogicznych oświaty

Opublikowano: pon, 1 lip 2019 12:21
Autor: | Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie

Podwyżki dla pracowników niepedagogicznych oświaty  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 lipca 2019 roku pracownicy niepedagogiczni oświaty otrzymają podwyżki wynagrodzeń. Miasto, tylko do końca tego roku, przeznaczy na ten cel 5 mln zł. W dniu 28 czerwca 2019 roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy Prezydentem Miasta Lublin, a przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających pracowników oświaty Miasta Lublin. Porozumienie w sprawie podwyżki płac jest wynikiem rozmów prowadzonych od lutego 2019 roku.

– Jednym z najważniejszych zobowiązań złożonych w ubiegłorocznej kampanii wyborczej była deklaracja podwyżki wynagrodzeń dla pracowników niepedagogicznych. Przystępując do opracowania projektu propozycji tej podwyżki, przeprowadziliśmy analizę poziomu wynagrodzeń pracowników niepedagogicznych jednostek realizujących zadania oświatowe. Niezmiernie cieszę się, że udało nam się dojść do porozumienia, a pracownicy niepedagogiczni oświaty otrzymają wyższe pensje za wykonywaną pracę. To kompromis i duży sukces biorąc pod uwagę, że uporządkowane zostały zasady wynagradzania pracowników, a wprowadzane podwyżki zmierzają do wyrównania dysproporcji płacowych pracowników zatrudnionych na takich samych stanowiskach pracy – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

Przystępując do opracowania projektu propozycji podwyżek Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin przeprowadził analizę poziomu wynagrodzeń pracowników niepedagogicznych jednostek realizujących zadania oświatowe. Pierwszym i najważniejszym etapem był proces ujednolicenia zasad wynagradzania pracowników niepedagogicznych w poszczególnych jednostkach i w obrębie całego miasta oraz ujednolicenie regulaminów wynagradzania. W wyniku prowadzonych od lutego 2019 roku rozmów opracowany został nowy regulamin wynagradzania i podpisane zostało w dniu 28 czerwca porozumienie dotyczące podwyżek dla pracowników niepedagogicznych oświaty.

Porozumienie z Miastem Lublin podpisali Przedstawiciele Związków Zawodowych:

  • Krzysztof Choina, Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” w Lublinie,
  • Wiesława Stec, Członek Prezydium Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” w Lublinie,
  • Celina Stasiak, Prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lublinie,
  • Katarzyna Pękala, Przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Rada Poradnictwa w Lublinie,
  • Waldemar Olko, Przedstawiciel Wolnego Związku Zawodowego „Solidarność-Oświata” w Lublinie.
Przyjęte przez dyrektorów różne metody wyrównywania wynagrodzeń do poziomu minimalnego poprzez m. in.: dodatek wyrównawczy, zwiększenie premii lub wzrost wynagrodzenia zasadniczego spowodowały duże rozbieżności wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na identycznych stanowiskach w danej jednostce oraz duże zróżnicowanie tych wynagrodzeń między różnymi jednostkami. Spowodowało to również zróżnicowanie w stosowaniu dotychczasowych regulaminów wynagradzania pracowników niepedagogicznych w poszczególnych jednostkach, a potwierdzone zostało w czasie spotkań ze związkami zawodowymi z udziałem pracowników niepedagogicznych przedszkoli i szkół.

Zgodnie z treścią porozumienia podwyżka płac zostanie wdrożona od 1 lipca 2019 r. według następujących zasad:

  • Zagwarantowane zostanie minimalne wynagrodzenie zasadnicze dla każdego pracownika w wysokości 2250 zł, tj. na poziomie minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w bieżącym roku,
  • Podstawową zasadą wprowadzanych zmian jest zapewnienie, że wynagrodzenie ogółem oraz wynagrodzenie zasadnicze nie może być mniejsze od obecnie pobieranego,
  • Premia wyjściowa po podwyżce zostanie ustalona na poziomie 0%, co oznacza, że dotychczasowa premia zostanie włączona w odpowiedniej proporcji do wynagrodzenia zasadniczego.
Największa podwyżka będzie realizowana dla stanowisk, na których zatrudnieni są najmniej zarabiający. Dla tych stanowisk przypada kwota ponad 250 zł średnio na etat. Natomiast podwyżki dla pozostałych stanowisk, będą na poziomie 200 zł średnio na etat. Podkreślamy określenie „średnio na etat”, ponieważ zróżnicowanie podwyżki będzie występować również w obrębie pracowników zatrudnionych na tym samym stanowisku – na przykład w grupie księgowych.

Poziom podwyżki jest ustalany odrębnie dla każdej grupy pracowników na poszczególnych stanowiskach, według ujednoliconego wykazu stanowisk.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE