Reklama

Piszesz K+M+B na drzwiach? Błąd, to wcale nie są imiona Trzech Króli

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Marcin Wysokiński

Piszesz K+M+B na drzwiach? Błąd, to wcale nie są imiona Trzech Króli - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W dniu tego święta drzwi w mieszkaniach katolików zostaną przyozdobione napisem K+M+B 2018. Taki zapis jest niestety błędny. Literki nie są bowiem skrótem od imion Trzech Króli i taki zapis jest nieprawidłowy.


      K+M+B 2018 – taki wzór pojawi się na drzwiach wielu Polaków świętujących Trzech Króli (Objawienie Pańskie) już 6 stycznia. Jesteśmy pewni, że gdyby zapytać ich, co oznaczają nakreślone na ich drzwiach poświęconą kredą litery, bez zastanowienia odpowiedzieliby w zdecydowanej większości "Kacper dodać Melchior dodać Baltazar na nowy rok 2018". I podczas gdy taka imienno-matematyczna interpretacja wydawać się może całkiem logiczna, okazuje się, że jest nieprawidłowa.

     Poprawna wersja zapisu to C+M+B, co oznacza "Christus Mansionem Benedicat" ("Chryste błogosław temu domowi"). Skąd zatem popularność literki K? Już w średniowieczu ludzie zaczęli łacińskie C zastępować polskim K.

Co więcej, plusiki pomiędzy literami nie mają nic wspólnego z dodawaniem. Symbolizują nakreślony dłońmi kapłana krzyż – znak błogosławieństwa.





Źródło: noizz.pl




Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE