Reklama

PARDES FESTIVAL - Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: lubelskie.pl

PARDES FESTIVAL - Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza od 16 do 21 sierpnia 2016 na wyjątkowe wydarzenie kulturalne, Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym. Pardes Festival oferuje bogaty, interdyscyplinarny program z wieloma prezentacjami multimedialnymi, koncertami, filmami, spacerami tematycznymi po kolekcjach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Atrakcją festiwalu jest warsztat wycinanki żydowskiej prowadzony przez mistrzynię wycinanki Joannę Matyjasek z Lublina.

Pardes Festival to inicjatywa przywracająca wielokulturowe bogactwo Kazimierza Dolnego i Lubelskiego, odkrywająca duchowe i materialne dziedzictwo polskich Żydów, także w szerszym europejskim kontekście. Twórcy festiwalu czerpią z tradycji dziedzictwa kulturowego Polski i Europy i kreują nowe - cel Pardes Festival  realizuje się w formie atrakcyjnego programu o dużych walorach artystycznych i poznawczych.


Uroczysta inauguracja festiwalu 16 sierpnia (wtorek), o godz. 17.00 w kazimierskiej synagodze. W programie inauguracji multimedialna prezentacja galerii Paradisus Iudaeorum na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W części drugiej koncert Nie wierzę piosence w wykonaniu wybitnej wokalistki Lory Szafran i zespołu Bogdana Hołowni. Lora Szafran zaśpiewa piosenki tekściarzy i kompozytorów pochodzenia żydowskiego. Wstęp wolny!


17 sierpnia (środa) odbędzie się - już po raz kolejny - Popołudnie ze Śliwką. Koniec sierpnia pachnie w Kazimierzu śliwką! Fundacja Spichlerz Kultury chciałaby przywrócić śliwce należne jej miejsce wśród wielu innych atrakcji kazimierskich i uczynić spoiwem dawnych i dzisiejszych czasów. Śliwka w przedwojennym Kazimierzu Dolnym łączyła społeczność polską i żydowską. O śliwce pisał Tadeusz Pruszkowski: \"Mam wrażenie, że [Kazimierz] stanie się miastem figurującym w Bedekerze jako miasto wytwarzające obrazy i śliwki, podobnie jak Bruksela - koronki, a Łódź towary łokciowe\".


Smakiem i zapachem śliwek (także wędzonych!), aromatem wypieków śliwkowych i innych smakołyków śliwkowych będziemy się delektować w Pensjonacie Folwark Walencja (ul. Góry 16). Zapraszamy na arcyciekawą prezentację  kustosza Muzeum Wsi Lubelskiej Grzegorza Miliszkiewicza Żyd - dzierżawca sadów w czasach II Rzeczpospolitej. Na śliwkową nutę zagra zespół SięGra w duecie - dwaj wybitni muzycy: Bartłomiej Stańczyk i Jarosław Adamów.


Program festiwalowy oferuje spotkania poświęcone historii Kazimierza Dolnego i słynnej kazimierskiej polsko-żydowskiej kolonii artystycznej. Tematykę europejskich kolonii artystycznych prezentujemy tego roku na przykładzie najsłynniejszej chyba kolonii artystycznej w Niemczech, w Worpswede. Zapraszamy na spotkanie z gośćmi z Niemiec w sobotę festiwalową (20.08.).


W trakcie Pardes Festival powracamy do mitycznego sztetla, ale tego roku podążamy także śladami tradycji i kultury żydowskiej wpisanej w historię i przestrzeń kilku miast: Lublina, Łodzi, Poznania i Leszna, i najmniejszego miasta w międzywojniu, czyli Nowogródka. W programie wyjątkowe prezentacje multimedialne, filmy i czas na refleksję nad wielokulturową przeszłością Polski.


Każdego roku organizatorzy festiwalu przywołują także tematykę innej mniejszości narodowej lub etnicznej zamieszkującej Polskę. W piątek, 19 sierpnia wyruszymy w podróż śladami Łemków, tradycji i kultury łemkowskiej, która na stałe wpisała się w krajobraz kulturowy Polski. Zapowiada się wiele atrakcji! W programie cykl wydarzeń poświęconych problematyce dziedzictwa kulturowego Łemków w Polsce. Na finał dnia łemkowskiego koncert chóru polifonicznego WIDYMO w Teatrze na Klepisku w Skowieszynku pod Kazimierzem Dolnym. Koncert pieśni łemkowskich w wykonaniu WIDYMO to wyraźny akcent wielokulturowy na finał dnia łemkowskiego: znak bogatego i niełatwego wielokulturowego dziedzictwa Polski.


Muzyczny finał Pardes Festival to tego roku koncert rewelacyjnego zespołu Bester Quartet. 20 sierpnia, sobota, godzina 21.00 na Zamku w Kazimierzu!

|bilet 20 zł| sprzedaż: Centrum Informacji Turystycznej w Kazimierzu (9.00-17.00), ul. Rynek 15 | tel. 81 88 10 709 | czynne: poniedziałek-niedziela |


21 sierpnia 2016, w niedzielę, organizatorzy zapraszają gości festiwalowych na wycieczkę do podlubelskiego skansenu. W programie zwiedzanie odtworzonego miasteczka, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów kultury materialnej społeczności żydowskiej na Lubelszczyźnie i udział w dożynkach dworskich.


Pardes Festival to znakomita okazja do zdobycia wiedzy o różnorodności etnicznej, religijnej, kulturowej i społecznej Polski w przeszłości i współcześnie. Formuła wydarzeń festiwalowych i przypisanych do nich otwartych dyskusji z prelegentami, artystami, ekspertami w obszarze wielokulturowości tworzy przestrzeń do refleksji nad uprzedzeniami i stereotypami, budując platformę dialogu międzykulturowego.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE