Reklama

Pamięć o Marszałku Piłsudskim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UW Lublin

Pamięć o Marszałku Piłsudskim - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Częstochowie została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca pielgrzymkę Marszałka Józefa Piłsudskiego na Jasną Górę po zwycięstwie nad bolszewikami. W uroczystościach uczestniczył wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

95 lat temu Marszałek dziękował Jasnogórskiej Pani za Cud nad Wisłą i zwycięstwo w bitwie nad Niemnem. Związek Piłsudczyków RP upamiętnił to wydarzenie specjalną tablicą, którą odsłonięto w Kaplicy Pamięci Narodu. Akt odsłonięcia poprzedziła uroczysta msza święta odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu w intencji Ojczyzny, śp. Marszałka Piłsudskiego i jego żołnierzy oraz związku Piłsudczyków.

 
W uroczystościach licznie uczestniczyli przedstawiciele województwa lubelskiego skupieni w Związku. W Częstochowie w poczet Piłsudczyków został przyjęty wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk – naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie narodowych tradycji, których strażnikiem jest Związek Piłsudczyków RP. Marszałek Piłsudski to wyjątkowa postać w trudnej historii naszej Ojczyzny, jego etos i wartości, którymi się kierował aktualne są także współcześnie – zaznacza wicewojewoda Gmitruczuk.

 
Tekst inskrypcji na pamiątkowej tablicy:
.. stanął Marszałek Piłsudski w szeregu dziejowych obrońców wiary. Pod jego dowództwem zwycięski czyn bohaterskiej armii polskiej… osiągnął znaczenie Lepanta i Wiednia zwycięstwa nad Turkami w roku 1571 i 1683. Za to należy się Józefowi Piłsudskiemu wieczna wdzięczność nie tylko obywateli polskich, lecz całego chrześcijaństwa. 
Kard. August Hlond, Prymas Polski A.D. 1935Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE