Reklama

Otwarcie Konsulatu Mołdawii w Lublinie

Opublikowano: śr, 24 sie 2016 12:37
Autor: | Zdjęcie: UW Lublin

Otwarcie Konsulatu Mołdawii w Lublinie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek wziął udział w uroczystym odsłonięciu tablicy i otwarciu Konsulatu Honorowego Republiki Mołdawii w Lublinie. W spotkaniu uczestniczył ambasador Mołdawii w Rzeczypospolitej Polskiej Iurie Bodrug oraz powołany konsul Mołdawii w Lublinie Andrzej Kita.

Nowy konsulat honorowy ma za zadanie umacniać więzi polsko-mołdawskie, rozwijać kontakty gospodarcze, naukowe, kulturalne i dbać o wymianę doświadczeń samorządowych. Utrzymywanie ożywionych kontaktów między przedsiębiorcami, stworzenie klimatu dla poszerzenia obopólnej wymiany w sferze biznesu, polityki, kultury to dziedziny, w których budowany jest dialog i zacieśniane są więzi między naszymi krajami.
 
Chcę zapewnić pana Ambasadora, że zobowiązanie do udzielania wszelkiej pomocy Panu Konsulowi  Honorowemu w wykonywaniu tej funkcji na rzecz poprawy naszych - już bardzo dobrych - stosunków między naszymi krajami  będzie wykonywane w 100% i nie z obowiązku tylko z wielkiej przyjemności. (…) Mołdawia jest naszym partnerem strategicznym i jest niezwykle ważnym krajem z punktu widzenia bezpieczeństwa w Europie i w tej części świata, który może być bardzo dobrym partnerem handlowym – powiedział wojewoda podczas konferencji.
 
Wojewoda pogratulował nowemu Konsulowi Mołdawii w Lublinie Andrzejowi Kicie wyboru na tą funkcję - Konsulem honorowym zostaje biznesmen z wielkim doświadczeniem i z wielkimi sukcesami w biznesie, a jednocześnie wiceprezes Lubelskiego Klubu Biznesu. Napawa to wyłącznie optymizmem bo to jest ta płaszczyzna wymiany i kontaktów, która powoduje umocnienie obydwu krajów – dodał wojewoda. Wyraził nadzieję, że nowa placówka przyczyni się do zbliżenia obu krajów i do rozwijania kolejnych obszarów współdziałania między partnerami z województwa lubelskiego oraz Republiki Mołdawii.
               
***
 
Mołdawia jest położona w południowo-wschodniej części Europy, pomiędzy Rumunią i Ukrainą, na terenach historycznej Besarabii, ze stolicą w Kiszyniowie. Kraj zamieszkuje ok. 3,5 mln ludności, z czego rodowici Mołdawianie stanowią prawie 76% społeczności. Językami urzędowymi Mołdawii są język rumuński i lokalnie także rosyjski, ukraiński oraz gagauski. W 1991 roku, podobnie jak większość byłych republik radzieckich Mołdawia ogłosiła niepodległość, potwierdzoną w referendum w marcu 1994 roku. Oficjalnie Mołdawia jest Republiką Parlamentarną, na której czele stoi prezydent. Od kilku lat kraj   utrzymuje prozachodni kierunek i zacieśnia współpracę z Unia Europejską.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE