Chcą budować blok bez względu na przeznaczenie działki
Kolejny inwestor chce wybudować blok z pomocą specustawy "lex deweloper". Umożliwia ona budowę nawet jeśli przeznaczenie terenu na to nie pozwala oraz przyspiesza formalności.
Tym razem chodzi o 62-arową działkę przy al Spółdzielczości Pracy - naprzeciwko Galerii Handlowej Olimp i jednocześnie między ulicami Węglarza i Magnoliową (Czechów/Poinkwoda). Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego działka jest przeznaczona pod "aktywność gospodarczą" (m.in. produkcja i magazyny), a nie pod mieszkania.
CZYTAJ TAKŻE: Nie będzie nowych bloków na lubelskich Tatarach. Radni przeciwko budowie przy ul. Gospodarczej
Co w projekcie?
Inwestycję chce zreazliować Parexbud Dom Plus sp. z o.o z Lublina. Jeśli miasto da zgodę, to na tym terenie zostanie wybudowany 9-piętrowy blok mieszkalny z podziemnym garażem dwupoziomowym i usługami na parterze. Z "lotu ptaka" budynek będzie przypominał literę "L". Minimalna powierzchnia użytkowana wszystkich mieszkań wyniesie łącznie 10,5 tys. mkw., a maksymalna 12,5 tys. mkw. Firma planuje budowę od 206 do 246 mieszkań, 9 lokali usługowych i handlowych oraz chodnik, drogę dojazdową, plac zabaw i zieleń. Oprócz tego, miałby też powstać parking (od strony al. Spółdzielczości Pracy) na 34 miejsca postojowe, w tym 4 dla niepełnosprawnych.
Blisko są szkoły, plac zabaw i działki ROD
- W odległośći około 160 m (chodnikami i przejściami dla pieszych) od działki dla planowanej inwestycji znajduje się przystanek komunikacji publicznej pozwalający na dojazd do centrum miasta. Natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie działki tj. około 50 metrów w linii prostej znajduje się przystanek pozwlający na powrót z centrum miasta albo udanie się w kierunku zewnętrznych jego granic - napisał we wniosku Eugeniusz Paradziński, prezes Parexbud Dom Plus.
Dodał również, że blisko jest Szkola Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza przy ul. Hiacyntowej, niepubliczne przedszkole przy ul. Mariańskiej, orlik przy ul. Bazylianówka, Zespół Szkół przy ul. Magnoliowej, plac zabaw przy ul. Mariańskiej, tereny na spacery i przejażdżki rowerowe oraz Rodzinny Ogród Działkowy, który znajduje się za Olimpem.
Spółki miejskie nie widzą wielkich przeszkód
Do wniosku dołączono informacje miejskich spółek.
- Planowa inwestycja przylega do pasa drogowego drogi publicznej kategorii wojewódzkiej nr 835 - al. Spółdzielczości Pracy oraz istnieje możliwość włączenia do drogi publicznej ruchu drogowego spowodowanego zmianą zagospodarowania terenu inwestycji - poinformował Mirosław Łuciuk, zastępca dyrektora ds. przygotowania inwestycji Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie.
- Informujemy, że istnieje możliwość dostawy energii elektrycznej dla przedmiotowego obiektu - napisał Sławomir Skupiński, kierownik Wydziału Przyłącznia i Rozwoju PGE Dystrubucja.
Również Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie widzi przeszkód, żeby nieruchomości były zasilane w ciepło systemowe. Zaś Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie dokałdnie opisało jak projektować budynek, by mogła być dostarczana woda i odprowadzane ścieki.
Prezydent postawił kilka warunków
Natomiast prezydent Lublina Krzysztof Żuk nawiązując do specustawy "lex deweloper" poinformował, że w związku z ustawą o ułatwieniach i realizacji inwestycji zaświadcza, że planowana inwestycja mieszkaniowa spełnia wymagania specustawy. Dodał również, że należy m.in. ograniczć jałową prace silników maszyn i pojazdów podczas przerw w pracy na budowie, wszystkie prace mają trwać wyłacznie w godzinach 6.00-22.00, należy zrealizować nasadzenia zielone - niskie i wysokie oraz nie skałdować materiałów budowlanych obok drzew.
Żadna budowa z "lex deweloper" nie dostała zgody w Lublinie
Dotąd z Lublinie tylko kilka firm usiłowało skorzystać z ustawy "lex deweloper". Chcieli wybudować bloki przy ul. Jutrzenki, Relaksowej, Sławinkowskiej i Gospodarczej. O tej ostatniej radni dyskutowali na sesji rady miasta (3 wrzesnia) i ostatecznie nie pozwolili na budowę. Pozostałe inwestycje też nie uzyskały ich aprobaty.