Reklama

Reklama

Obok Galerii Olimp stanie blok? Inwestor chce budować w trybie "lex deweloper"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Obok Galerii Olimp stanie blok? Inwestor chce budować w trybie "lex deweloper" - Zdjęcie główne

Obok Galerii Olimp stanie blok? Inwestor chce budować w trybie "lex deweloper" | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jest kolejny chętny inwestor do budowania bloku mieszkalnego z wykorzystaniem specustawy "lex deweloper". Budynek miałby stanąć niedaleko Galerii Olimp. Inwestor złożył już wniosek, ale nie ma jeszcze zgody radnych miejskich.

Reklama

Chcą budować blok bez względu na przeznaczenie działki

 

Kolejny inwestor chce wybudować blok z pomocą specustawy "lex deweloper". Umożliwia ona budowę nawet jeśli przeznaczenie terenu na to nie pozwala oraz przyspiesza formalności.

 

Tym razem chodzi o 62-arową działkę przy al Spółdzielczości Pracy - naprzeciwko Galerii Handlowej Olimp i jednocześnie między ulicami Węglarza i Magnoliową (Czechów/Poinkwoda). Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego działka jest przeznaczona pod "aktywność gospodarczą" (m.in. produkcja i magazyny), a nie pod mieszkania.

 

 

Co w projekcie?

 

Inwestycję chce zreazliować Parexbud Dom Plus sp. z o.o z Lublina. Jeśli miasto da zgodę, to na tym terenie zostanie wybudowany 9-piętrowy blok mieszkalny z podziemnym garażem dwupoziomowym i usługami na parterze. Z "lotu ptaka" budynek będzie przypominał literę "L". Minimalna powierzchnia użytkowana wszystkich mieszkań wyniesie łącznie 10,5 tys. mkw., a maksymalna 12,5 tys. mkw. Firma planuje budowę od 206 do 246 mieszkań, 9 lokali usługowych i handlowych oraz chodnik, drogę dojazdową, plac zabaw i zieleń. Oprócz tego, miałby też powstać parking (od strony al. Spółdzielczości Pracy) na 34 miejsca postojowe, w tym 4 dla niepełnosprawnych. 

 

Blisko są szkoły, plac zabaw i działki ROD

 

- W odległośći około 160 m (chodnikami i przejściami dla pieszych) od działki dla planowanej inwestycji znajduje się przystanek komunikacji publicznej pozwalający na dojazd do centrum miasta. Natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie działki tj. około 50 metrów w linii prostej znajduje się przystanek pozwlający na powrót z centrum miasta albo udanie się w kierunku zewnętrznych jego granic - napisał we wniosku Eugeniusz Paradziński, prezes Parexbud Dom Plus. 

 

Dodał również, że blisko jest Szkola Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza przy ul. Hiacyntowej, niepubliczne przedszkole przy ul. Mariańskiej, orlik przy ul. Bazylianówka, Zespół Szkół przy ul. Magnoliowej, plac zabaw przy ul. Mariańskiej, tereny na spacery i przejażdżki rowerowe oraz Rodzinny Ogród Działkowy, który znajduje się za Olimpem. 

 

Spółki miejskie nie widzą wielkich przeszkód

 

Do wniosku dołączono informacje miejskich spółek.

 

- Planowa inwestycja przylega do pasa drogowego drogi publicznej kategorii wojewódzkiej nr 835 - al. Spółdzielczości Pracy oraz istnieje możliwość włączenia do drogi publicznej ruchu drogowego spowodowanego zmianą zagospodarowania terenu inwestycji - poinformował Mirosław Łuciuk, zastępca dyrektora ds. przygotowania inwestycji Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie. 

 

- Informujemy, że istnieje możliwość dostawy energii elektrycznej dla przedmiotowego obiektu - napisał Sławomir Skupiński, kierownik Wydziału Przyłącznia i Rozwoju PGE Dystrubucja.

 

Również Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej  nie widzi przeszkód, żeby nieruchomości były zasilane w ciepło systemowe. Zaś Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie dokałdnie opisało jak projektować budynek, by mogła być dostarczana woda i odprowadzane ścieki.

 

Prezydent postawił kilka warunków

 

Natomiast prezydent Lublina Krzysztof Żuk nawiązując do specustawy "lex deweloper" poinformował, że w związku z ustawą o ułatwieniach i realizacji inwestycji zaświadcza, że planowana inwestycja mieszkaniowa spełnia wymagania specustawy. Dodał również, że  należy m.in. ograniczć jałową prace silników maszyn i pojazdów podczas przerw w pracy na budowie, wszystkie prace mają trwać wyłacznie w godzinach 6.00-22.00, należy zrealizować nasadzenia zielone - niskie i wysokie oraz nie skałdować materiałów budowlanych obok drzew. 

 

Żadna budowa z "lex deweloper" nie dostała zgody w Lublinie

 

Dotąd z Lublinie tylko kilka firm usiłowało skorzystać z ustawy "lex deweloper". Chcieli wybudować bloki przy ul. Jutrzenki, Relaksowej, Sławinkowskiej i Gospodarczej. O tej ostatniej radni dyskutowali na sesji rady miasta (3 wrzesnia) i ostatecznie nie pozwolili na budowę. Pozostałe inwestycje też nie uzyskały ich aprobaty.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE