Reklama

Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Leśkiewicz

Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości "Niech w rocznicę tamtych wydarzeń zabrzmi apel o pokój", powiedziała w przemówieniu na placu Litewskim Anna Augustyniak, sekretarz woj. lubelskiego. Te słowa, chyba najlepiej oddają sens dzisiejszej uroczystości. 8-go maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa.

Obchody ropoczęły się od mszy św. w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych w wyniku działań II wojny światowej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej.

Stamtąd odświętny kondukt pocztów sztandarowych lubelskich służb wojskowych, funkcjonariuszy policji, straży pożarnej i miejskiej oraz szkół ruszył na plac Litewski, gdzie odbyły się główne uroczystości.


Pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza przemówienia wygłosili mjr. Tadeusz Sobieszak, w imieniu wszystkich samorządów lubelskich - sekretarz woj. Lubelskiego, Anna Augustyniak oraz przedstawiciel młodzieżowej rady miasta. Podczas nich padło wiele słów nawiązujących do refleksji nad historią i poświęceniem polaków podczas wojny, ale najważniejszy w tym wszystkim był apel o pokój i zastanowienie się nad przyszłością narodu.

Szczególny hołd podczas uroczystości przypadł weteranom walczącym w Lublinie, którzy także znaleźli się na placu, takim jak płk Władysław Rokicki.


Fot. Bartosz Leśkiewicz

Po uroczystym złożeniu wieńców i zniczy część zebranych udała się na cmentarz komunalno – wojskowy przy ul. Białej.

Narodowy Dzień Zwycięstwa obchodzony jest w Polsce od 2015 r. Dziś przypada 73-cia rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE