W samo południe w niedzielę (29 września) będziemy mogli wziąć udział w złotym korowodzie, który wyruszy sprzed Trybunału Koronnego na plac Zamkowy. - Myślę, że tego typu przedsięwzięć jest ciągle za mało. Dlatego kibicuję temu projektowi – mówi Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.
- Życzę, aby ten program podnoszenia świadomości, projektowania i wdrażania profilaktyki, szerzenia wiedzy na ten temat, stale się rozwijał. Zawsze będę starał się Państwa wspierać, pomagać i trzymać kciuki. Żebyśmy mieli jak najwięcej pracy w kontekście prewencji. Po to, by pracownicy onkologii dziecięcej mieli tej pracy jak najmniej – dodaje Krzysztof Komorski.
Po korowodzie rozpocznie się piknik rodzinny. Szczegółowy program znajdziecie tutaj
Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 1200 nowotworów u dzieci. W przeciwieństwie do dorosłych zdecydowana większość zachorowań nie ma znanej przyczyny. U najmłodszych pacjentów choroba potrafi rozwijać się błyskawicznie. Czasem wystarczy zaledwie kilka tygodni. Nowotwory są też jednym z głównych powodów zgonów dzieci i młodzieży.
Złoty wrzesień – co to takiego?
Wrzesień jest miesiącem, w którym przypominamy o chorobach krwi i szpiku wśród najmłodszych, ale również o tym, w jaki sposób je diagnozować, kiedy i jakie wykonywać badania oraz udać się do lekarza.
Najprostszym badaniem do diagnostyki jest morfologia krwi obwodowej. Na podstawie jej wyników, możemy dowiedzieć się o rozwijających się chorobach krwi, w tym nowotworowych, a co za tym idzie, wykryć je we wczesnym stadium.
Nowotworom wieku dziecięcego na ogół nie można zapobiegać, ani wykryć ich za pomocą badań przesiewowych. Dlatego ważne jest wskazanie objawów, które powinny zaniepokoić rodziców.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.