Reklama

Nowe oznaczenia na przejazdach kolejowych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Mateusz Paśkucki

Nowe oznaczenia na przejazdach kolejowych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Naklejki alarmowe. To nowy pomysł PKP na poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Do połowy maja nowe oznakowania mają się pojawić na 608 rogatkach na terenie województwa lubelskiego.

W 2017r. doszło do 183 wypadków na przejazdach kolejowych w całym kraju z udziałem kierowców. W województwie lubelskim naliczono 14 w przeszłym i jedno tego typu zdarzenie w tym roku.

W celu obniżenia tych tragicznych statystyk PKP wprowadza nowy projekt. W ramach niego przejazdy kolejowe mają być wyposażone w nowe oznakowania w postaci żółtych naklejek na szlabanach i krzyżach św. Antoniego.

Naklejki zawierają numer telefonu alarmowego 112, pod który powinni zgłaszać się kierowcy, którym np. samochód odmówi posłuszeństwa znajdując się na torach, a także świadkowie takich zdarzeń. Ponadto znajduje się tam indywidualny numer, w które wyposażone zostały w ramach projektu przejazdy kolejowe. Pracownicy infolinii alarmowych także mają przejść dodatkowe szkolenia w związku z nowościami w systemie powiadamiania.

Ma to pomóc przy precyzyjnym ustaleniu miejsca zdarzenia oraz zmniejszyć czas reakcji odpowiednich służb. Dzięki takim zgłoszeniom pracownicy kolei będą mogli szybciej zatrzymać jadący pociąg lub przekierować go na odpowiedni tor – dodaje Andrzej Matysiewicz, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie.

Jak zapewnia rzecznik Polskich Linii Kolejowych PKP S.A. - Karol Jakubowski, mimo niewielkiego rozmiaru oznaczenia, kierowcy nie będą mieli problemu z odnalezieniem informacji nawet w sytuacjach stresowych, a to m.in. przez to że są odblaskowe i specjalnie wyróżnione.

Pracownicy kolei są już po testach nowego systemu i zapewniają o jego skuteczności. Ich wyniki przedstawiają czas od momentu zgłoszenia telefonicznego do dotarcia służb ratunkowych na miejsce zdarzenia. W 80% reakcja wynosi zaledwie 3-5 min. W pozostałych 20% przypadków czas ten wahał się od 5 do 10 min.

Naklejki alarmowe mają się pojawić na 608 przejazdach na terenie województwa lubelskiego do 15 maja. Do końca miesiąca zostanie oznakowanych 14 tys. rogatek w całym kraju.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE