Reklama

Reklama

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej dostali 3,2 mln zł na badania

Opublikowano: wt, 1 gru 2020 15:02
Autor: | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej dostali  3,2 mln zł na badania  - Zdjęcie główne

Badania będą dotyczyć wykorzystania surowców odpadowych do otrzymywania kruszyw ceramicznych | foto Politechnika Lubelska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zespół naukowców Politechniki Lubelskiej otrzymał blisko 3,2 mln zł. na badania nad wykorzystywaniem surowców odpadowych. Dzięki temu ma powstać rozwiązanie pozwalające ograniczyć ilość uciążliwych dla środowiska odpadów.

Reklama

Naukowcy z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej pod kierownictwem prof. Małgorzaty Franus dostali blisko 3,2 mln zł na badania dotyczące wykorzystania surowców odpadowych do otrzymywania kruszyw ceramicznych przy zastosowaniu promieniowania mikrofalowego. Finansowanie pochodzi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu „Projekty aplikacyjne”. Zespół będzie współpracować ze spółką Bikoserwis z Nowin niedaleko Kielc, która od 26 lat zajmuje się materiałami sypkimi i technologią ich obróbki. W efekcie ma powstać rozwiązanie pozwalające ograniczyć ilość uciążliwych dla środowiska odpadów.

 

- Zamierzamy produkować kruszywa lekkie z materiałów odpadowych. W tym celu przeprowadzimy utylizację wybranych odpadów do produkcji kruszyw lekkich wykorzystując po raz pierwszy promieniowanie mikrofalowe. Jako odpadów użyjemy osadów ściekowych, popiołów lotnych i zużytych sorbentów. Dodatkowo, nowością będzie otrzymywanie kruszyw z mieszaniny różnych odpadów, a nie tylko z jednego ich rodzaju - mówi prof. Małgorzata Franus z Katedry Budownictwa Ogólnego, kierownik projektu.

 

Prace będą trwały 2,5 roku. Naukowcy przeprowadzą charakterystykę chemiczną i mineralogiczną wybranych surowców odpadowych, opracują skład surowcowy mas keramzytowych i technologii granulowania oraz poddadzą analizie wpływ parametrów ogrzewania mikrofalowego na właściwości kruszyw.

 

- Aby ocenić właściwości fizykomechaniczne otrzymanych kruszyw i przeprowadzić badania nad kierunkami ich zastosowania, zaprojektujemy i zbudujemy instalację demonstracyjną do otrzymywania kruszyw o wydajności 100 kg/1h - informuje Tomasz Bień, dyrektor ds. technicznych Bikoserwis.

 

To nie jedyne osiągnięcie uczelni. W tym roku Politechnika w rankingu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” w kategorii innowacyjność zajęła 1. miejsce. Z kolei według raportu Urzędu Patentowego RP jest liderem pod względem liczby dokonanych zgłoszeń w 2019 roku (135 zgłoszeń). Biorąc pod uwagę liczbę udzielonych przez UP RP patentów na wynalazki i praw ochronnych na wzory użytkowe Politechnika zajmuje 2 miejsce w kraju.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE