Policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I, Komendy Stołecznej Policji oraz funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali nastolatka w jednym z mieszkań na Bemowie w Warszawie. Ma on związek z próbą podpalenia, do której doszło w nocy 1 maja na terenie synagogi przy ul. Twardej w Warszawie.
- Osobą podejrzewaną o rzucenie butelką z łatwopalną cieczą w budynek synagogi okazał się być 16-letni obywatel Polski - informuje Komenda Stołeczna Policji. - Od pierwszych minut po zdarzeniu do działań włączyli się policjanci wszystkich pionów w Komendzie Stołecznej Policji i jednostkach jej podległych, a także funkcjonariusze ABW. Priorytetem było przede wszystkim szybkie ustalenie osoby i jej zatrzymanie. Nie ma i nie będzie tolerancji wobec takich zachowań. W każdym przypadku naruszenia przepisów prawa, każda osoba zostanie pociągnięta do odpowiedzialności.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: KUL przeszkoli z psychoterapii uzależnień. Jako jedyna uczelnia w Polsce dostał akredytacje MZ
Do tej sytuacji odnósł się rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
- Próbę podpalenia Synagogi Nożyków w Warszawie należy uznać za niedopuszczalną i haniebną. To akt barbarzyństwa - podkreślił rektor ks. prof. Mirosław Kalinowski, który jest też założycielem Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama Joshuy Heschela.
Zaznaczył, że niezależnie od różnic, światopoglądów, wyzwań i przekonań politycznych, jedyną możliwą formą rozwiązywania problemów jest tolerancja i dialog. - Nie zgadzamy się, by w Polsce i Europie, podpalane były synagogi. Ale dotyczy to również kościołów. Tu nie może być różnić w ocenie i potępieniu aktów dewastacji - dodał
Ks. prof. Kalinowski wyraził też solidarność z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem i wspólnotą żydowską.
Synagoga im. Zalmana i Rywki Małżonków Nożyków jest jedyną czynną przedwojenną synagogą w Warszawie, która przetrwała II wojnę światową. Jej budowa przypadła na lata 1898–1902.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.