We wspomnianej pierwszej dwudziestce rankingu znalazły się cztery polskie miasta. Tuż za nią jeszcze jedno. Krajową listę otwiera Łódź.
W tym rankingu "wygrywamy" z Londynem i Nowym Jorkiem
Według GoShorty, która stworzyła ranking na podstawie danych z TomTom Traffic Congestion Index, w mieście, który otwiera polską stawkę, przeciętny kierowca spędza w korkach aż 103 godziny rocznie. Daje to więc ok. 20 minut dziennie, licząc również weekendy. W godzinach szczytu w Łodzi zakorkowanych jest 45 procent ulic.
Łódź to jedyne polskie miasto, które znalazło się w pierwszej dziesiątce tego niechlubnego rankingu. Niestety, w pierwszej dwudziestce znalazły się również inne. I tak, na miejscu dwunastym uplasował się Kraków (42 proc. zakorkowanych ulic, kierowcy rocznie spędzają 96 godz. w korkach), na czternastym Wrocław (41 proc./94 godz.), a na dwudziestym Warszawa (37 proc./ 85 godz.). Poza pierwszą dwudziestką znalazło się największe miasto województwa zachodniopomorskiego - Szczecin (36 proc./82 godz., pozycja 23).
Trudno w to uwierzyć, ale z zestawienia wynika, że po tych polskich ulicach jeździ się gorzej niż po Londynie, Nowym Jorku, czy Los Angeles.
Najbardziej zatłoczone ulice. Tak powstaje lista
Firma GoShorty, tworząc ranking, brała pod uwagę dwie wartości. Pierwsza to średni roczny czas, jaki kierowcy spędzają w korkach. Drugi to określenie, jaki procent miejskich ulic jest zakorkowany w godzinach szczytu. Korzystała przy tym z danych TomTom Traffic Congestion Index, które obejmują 404 miasta w 58 krajach na 6 kontynentach.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Wybudują przedłużenie ul. Lubelskie Lipca '80. Miasto dostało rządowe dofinansowanie
Najbardziej zakorkowanym miastem świata jest Stambuł w Turcji, gdzie kierowcy rocznie spędzają 142 godziny, stojąc w korkach. Poziom zatłoczenia miasta to 62 proc. Drugie miejsce zajęła stolica Kolumbii - Bogota, z wynikiem 126 godzin i 55 proc. Na kolejnym miejscu znalazł się Bombaj: 121 godzin i 53 proc.
Jak informuje firma ubezpieczeniowa, w 2020 roku zaobserwowano spadek zagęszczenia ruchu z powodu pandemii. Jednak w 2022 roku sytuacja wróciła do normy i pomimo rosnących kosztów paliw, nastąpił wzrost zatorów na całym świecie
Zobacz cały ranking najbardziej zakorkowanych miast świata. Zajrzyj do naszej GALERII.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.