reklama
reklama

Wojna w Ukrainie: Unia Europejska zakazała wjazdu rosyjskim i białoruskim ciężarówkom. Ale są wyjątki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Wojna w Ukrainie: Unia Europejska zakazała wjazdu rosyjskim i białoruskim ciężarówkom. Ale są wyjątki - Zdjęcie główne

Unia Europejska zakazała wjazdu rosyjskim i białoruskim ciężarówkom. Ale są wyjątki | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W ramach sankcji za wojnę w Ukrainie, Unia Europejska wprowadziła zakaz wjazdu rosyjskich i białoruskich ciężarówek na teren UE. Pojawiło się jednak kilka wyjątków.
reklama

Od kilku tygodni trwa inwaja Rosji na Ukrainę. W związku z tym Unia Europejska nakłada sankcje na Rosję. Wśród sanki jest obowiązujący od 9 kwietnia zakaz transportu drogowego dla rosyjskich i białoruskich firm transportowych.

- Przez pierwszy tydzień funkcjonuje tzw. okres przejściowy, co oznacza, że przewoźnicy mają czas na dokończenie wcześniej rozpoczętych kursów. Dla kierowców białoruskich i rosyjskich ciężarówek podróżujących przez Polskę oznacza to, że do 16 kwietnia powinni oni opuścić terytorium Polski - czytamy na portalu internwetowym Auto Świat.

Przewidziano jednak kilka wyjątków od zakazu. Zgodnie z informacją Ministerstwa Infrastruktury zakaz nie obejmuje poczty w ramach usługi powszechnej oraz towarów przewożonych tranzytem przez UE między obwodem kaliningradzkim a pozostałym terytorium Rosji, pod warunkiem że transport takich towarów nie jest w inny sposób zakazany.

Jednocześnie dopuszcza się przewóz innych rzeczy, ale trzeba uzyskać unijne zezwolenie. Stąd rosyjski transport jest możliwy w kilku przypadkach. Pierwszy to transport w celu zakupu, przywozu lub transportu do UE gazu ziemnego i ropy naftowej, w tym produktów rafinacji ropy naftowej, tytanu, aluminium, miedzi, niklu, palladu i rudy żelaza. Drugi jest w celu zakupu, przywozu lub transportu produktów farmaceutycznych, medycznych, rolnych i spożywczych, w tym pszenicy, nawozów, których przywóz, zakup i transport jest dozwolony zgodnie z rozporządzeniem. Trzeci dotyczy celów humanitarnych. Czwarty jest w celu funkcjonowania przedstawicielstw dyplomatycznych i konsularnych UE i państw członkowskich w Rosji, w tym delegatur, ambasad i misji, lub organizacji międzynarodowych w Rosji korzystających z immunitetów. Ostatni przypadek jest możliwy gdy chodzi o transport w celu przekazania lub wywozu do Rosji dóbr kultury, które są przedmiotem wypożyczenia w kontekście formalnej współpracy kulturalnej z Rosją.

- Obecnie szacunkowy czas na rozpoczęcie odprawy na przejściach drogowych z Białorusią wynosi od 40 godz. (Kukuryki) do 72 godz. (Bobrowniki). W przypadku wyjazdu do Rosji czas oczekiwania nie przekracza 4 godz. (Grzechotki i o godzinę krócej w Bezledach) - podaje na koniec Auto Świato.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama