Monika Pawłowska niedawno dostała pismo od marszałka Sejmu RP Szymona Hołownii dotyczące objęcia przez nią mandatu poselskiego po Mariuszu Kamińskim.
CZYTAJ TAKŻE: Monika Pawłowska dostała „propozycję nie do odrzucenia” od Kaczyńskiego. Będzie jedynką do sejmiku?
- W związku z powyższym uprzejmie informuję o przysługującym Pani pierwszeństwie do mandatu jako kandydatce z tej samej listy, która w wyborach otrzymała kolejno największą liczbę głosów - czytamy w piśmie marszałka.
Pawłowska miała czas do piątku na złożenie oświadczenia o przyjęciu mandatu.
- Według informacji Gazeta.pl, Pawłowska ma szybko poinformować Kancelarię Sejmu, że przyjmuje mandat poselski po Mariuszu Kamińskim (PiS). Nasze źródła w Prawie i Sprawiedliwości twardo twierdzą, że Pawłowska nie zostanie przyjęta do klubu parlamentarnego PiS. Pawłowska nie zasili też klubu PSL ani Polski 2050 - te formacje już taką możliwość wykluczyły - czytamy na Gazeta.pl. - Pawłowska chciałaby wstąpić do klubu PiS, ale Kaczyński się nie zgadza - usłyszała redakcja od jednego z polityków tego obozu.
Jak dalej wyjaśnia portal - nleżąca do PiS Monika Pawłowska, przyjmując mandat, pokazuje, że Mariusz Kamiński posłem już nie jest, choć PiS stoi na stanowisku, że Kamiński nadal nim jest.
W opinii władz partii Kamiński mandatu nie stracił w efekcie wyroku.
- Nie ma żadnego wolnego mandatu. To jest łamanie prawa - mówił Jarosław Kaczyński, pytany o decyzję Szymona Hołowni ws. objęcia mandatu po Kamińskim przez kolejne osoby z listy PiS - czytamy na Gazeta.pl
We wtorek (20 lutego) pojawiła się kolejna informacja na ten temat.
- Odpowiadając na pismo Marszałka Sejmu RP, podjęłam decyzję o przyjęciu propozycji objęcia mandatu poselskiego. Złożę wniosek o dołączenie do Klubu PiS po ślubowaniu, jednocześnie pozostając aktywnym członkiem partii. Dziękuję rodzinie, przyjaciołom i przede wszystkim moim wyborcom za nieustające wsparcie - przekazał portal Onet.pl, cytujący oświadczenie Pawłowskiej.
Monika Pawłowska pochodzi z Ryk w województwie lubelskim. W przeszłości należała do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2014 roku otwierała dęblińską listę kandydatów koalicji SLD Lewica Razem do rady powiatu ryckiego, jednak nie uzyskała mandatu. W 2015 r. wycofała się z działalności partyjnej. W 2019 r. zaangażowała się działalność polityczną w ramach partii Wiosna i została jej koordynatorką w województwie lubelskim. W tym samym roku bezskutecznie kandydowała do Parlamentu Europejskiego. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku uzyskała mandat posłanki na Sejm RP IX kadencji. Kandydowała z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej (w ramach porozumienia partii lewicowych), W 2019 r. została wybrana na wiceprzewodniczącą klubu parlamentarnego Lewicy. W 2021 r. opuściła klub i Wiosnę, przechodząc do Porozumienia i zostając posłanką niezrzeszoną. Również w 2021 r. poinformowała o opuszczeniu Porozumienia i została posłanką niezrzeszoną. Dzień później poinformowała o przystąpieniu do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, a później została również członkinią tej partii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.