- Znaczna część aktywnych seksualnie osób zostanie zakażona HPV w ciągu swojego życia. Szczepienie to szansa na zmniejszenie o ponad 90% ryzyka wystąpienia zmian przedrakowych i zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe, będące powikłaniami zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego – czytamy w komunikacie resortu zdrowia opublikowanego na platformie X.
Pierwsze efekty szczepień, które możemy zaobserwować dotyczą młodych kobiet. - Mamy już doświadczenie z innych krajów, które dużo wcześniej niż Polska wprowadziły program szczepień przeciwko HPV. W młodych grupach wiekowych dwudziestokilkuletnich kobiet, które zostały zaszczepione jako nastolatki ryzyko rozwoju stanów przedrakowych i wykrywania chociażby w badaniach cytologicznych jest dużo niższe - mówi dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, kierownik Centralnego Ośrodka koordynującego program profilaktyki raka szyjki macicy.
Profesor odwołuje się także do danych pochodzących z Anglii i Szwecji, mówiących o znacznej, bo nawet 90 % redukcji ryzyka zachorowań na raka szyjki macicy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.