Reklama

Miasto ma kolejnego Honorowego Obywatela

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Mateusz Paśkucki

Miasto ma kolejnego Honorowego Obywatela - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do wąskiego grona wybitnych postaci zasłużonych dla Lublina dołączył ks. infułat Grzegorz Pawłowski. Na wniosek rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. dr. hab. Antoniego Dębińskiego otrzymał dziś Honorowe Obywatelstwo Miasta.

Ks. Pawłowski urodził się w Zamościu w 1931 roku jako Jakub Hersze Griner w religijnej rodzinie żydowskiej. Beztroskie dzieciństwo przerwała wojna, w momencie jej wybuchu miał 8 lat. Losy rodziny Grinerów były tragiczne. Jedynie straszy brat – Chaim, uciekł z Zamościa jeszcze w 1939 roku, gdy Rosjanie wycofywali się z miasta. Jego ojciec został zamordowany przez Niemców podczas wykonywania prac publicznych w mieście. Jakub, jego matka i dwie siostry zostały wysiedlone do Izbicy, gdzie podzieliły los ojca. Chłopcu na szczęście udało się uciec.

Kilkuletni Jakub został sam. Tułał się po okolicznych wsiach wypasając krowy gospodarzy. Niestety w obawie przed hitlerowcami, żadem z chłopów nie pozwalał mu zostać u siebie na dłużej. Ratunkiem dla przyszłego księdza okazał się akt Chrztu Świętego, jaki dostał od przypadkowego żydowskiego chłopca, który spytał go czy chce żyć:
- Powiedziałem mu, że pewnie, że chcę. Kazał mi poczekać i gdzieś poszedł, a potem wrócił z metryką chrztu. Nie wiem skąd ją wziął, ale tego dnia przestał istnieć Jakub Hersz Griner, a pojawił się Grzegorz Pawłowski – wspomina ks. Pawłowski.

Po wyzwoleniu Pawłowski tułał się po sierocińcach w Tomaszowie Lubelskim i Lublinie prowadzonym przez zakon Sióstr Benedyktynek Misjonarek. W tym samym czasie uczył się w Gimnazjum im. Staszica w Lublinie i Gimnazjum im. Czartoryskich w Puławach.
W 1958 roku ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Lublinie, które rozpoczął od razu po zdaniu matury. Obecnie pełni posługę w Izraelu. Od 2011 roku dzięki staraniom abp. Józefa Życińskiego otrzymał tytuł protonotariusza apostolskiego, czyli infułata.

Dziś w dowód zasług przy budowaniu dialogu polsko – żydowskiego w Trybunale Koronnym na starym mieście, ks. infułat Grzegorz Pawłowski otrzymał z rąk prezydenta miasta - Krzysztofa Żuka, tytuł Honorowego Obywatela Lublina, dołączając tym samym do zaszczytnego, wąskiego grona 12 wyróżnionych, jak dotąd tym tytułem osób.

W swoim przemówieniu ks. infułat skromnie stwierdził, że nie jest godny tak dużego wyróżnienia ze strony władz miasta. - Wdzięczność do Polaków za ratunek od zagłady wciąż zachowuje w sercu i zawsze będę mówił dobrze o Polakach - dodaje ks. Pawłowski.


Fot. Mateusz PaśkuckiUdostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE