Reklama

Reklama

Lublin: "Zielona" biblioteka nominowana do konkursów architektonicznych

Opublikowano: pt, 4 lut 2022 12:58
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Bioteka, będąca filią Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego została laureatką wielu prestiżowych konkursów architektonicznych. Placówka łączy nowoczesną stylistykę z pobliskim Ogrodem Saskim.

Reklama

Promocja czytelnictwa i ekologia

 
- Otwarta rok temu Bioteka bardzo szybko stała się jedną z ulubionych bibliotek w Lublinie, miejscem, w którym nigdy nie brakuje czytelników. Stanowi punkt wyjątkowy na bibliotecznej mapie miasta, nie tylko z racji bogatych zbiorów książkowych i multimedialnych, ale i charakteru wnętrza. Dzięki nowatorskiemu i nieszablonowemu podejściu do sztuki projektowania, mieszkańcy Lublina zyskali nowoczesną oraz „zieloną" instytucję kultury, prężnie propagującą wszelkie idee związane z promocją czytelnictwa, ale i ekologią, a o Biotece i Lublinie mówi teraz cały świat - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
Bioteka powstała w budynku dawnej Karczmy Słupskiej przy Al. Racławickich, których projektantem jest Grzegorz Kłoda z biura architektonicznego GK-ATELIER.
 
- Przez część mediów branżowych, ale i nie tylko, Bioteka została okrzyknięta "prawdopodobnie najbardziej zieloną biblioteką w Europie”. Pojawiły się i wciąż pojawiają nowe publikacje zagraniczne, a projekt Bioteki zdobył uznanie w wielu znakomitych konkursach. Bioteka, jako lubelska instytucja kultury staje się swoistą ambasadorką i promotorką czytelnictwa, regionu oraz wszelkich wartości proekologicznych - mówi Grzegorz Kłoda z GK-ATELIER.
 
 
Grzegorz Kłoda jest architektem i założycielem biura architektonicznego GK-Atelier oraz specjalistą w projektowaniu bibliotek. To absolwent polskich i zagranicznych uczelni: Politechniki Białostockiej, Wydziału Architektury i Urbanistyki, Universidad de Las Palmas de Gran Canaria, Escuela de Arquitectura, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. ​Gościnnie wykładał m.in. na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. ​Jest laureatem i jurorem konkursów architektonicznych. Inspiracji do projektów poszukuje w naturze, muzyce oraz najbliższym otoczeniu. Za nowatorskie projekty lubelskich bibliotek – Bioteki (Filii nr 6 i 27 MBP) oraz Biblioteki na Poziomie (Filii nr 40 MBP) oraz bogaty dorobek i wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury został odznaczony Medalem Prezydenta Miasta Lublin.
 

Nagrody i wyróżnienia dla Bioteki 2021-2022

The European Property Awards – projekt Bioteki zwyciężył w prestiżowym konkursie European Property Awards 2021- 2022 z najwyższym możliwym wynikiem 5 gwiazdek, jako najlepsze wnętrze publiczne w Polsce. W 2022 roku projekt BIOTEKI reprezentuje Polskę na kolejnym etapie konkursu, gdzie będzie konkurował z najlepszymi projektami wnętrz w całej Europie. Wyniki z etapu europejskiego będą znane pod koniec lutego;

Luxury Lifestyle Awards 2021 – projekt Bioteki zdobył również nagrodę w konkursie Luxury Lifestyle Awards 2021. Innymi zwycięskimi markami w tym konkursie są min. CHANEL, Tiffany&Co. czy Ferrari. Bioteka znalazła się w tym gronie, ponieważ projekt swoim nowatorskim charakterem nadaje nowy wymiar luksusu. Możliwość przebywania w centrum europejskiego miasta, będąc otoczonym zielenią staje się luksusowym, a zarazem bardzo pożądanym doznaniem;

IFLA/Systematic Public Library of the Year Award 2021 – Bioteka była jedyną polską biblioteką w konkursie na najlepszą bibliotekę na świecie organizowanym przez IFLA (największa Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich). Oficjalnie zgłoszono 32 biblioteki z całego świata. Jest to tym większe wyróżnienie, że zdecydowana większość ocenianych w konkursie bibliotek miała budżety na poziomie nawet 100-200 mln euro, a w przypadku Bioteki budżet prac budowlanych wyniósł 1,6 mln zł. Kryteria oceny to: interakcja z otoczeniem i kulturą lokalną, jakość architektoniczna, elastyczność, zrównoważony rozwój, przestrzeń edukacyjna, digitalizacja, cele i wizja.

PLGBC Green Building Awards 2021 – Bioteka została nominowana w największym polskim konkursie architektury ekologicznej PLGBC Green Building Awards 2021, w dwóch kategoriach: Najlepsze zrównoważone wnętrze oraz Najlepsza ekologiczna inicjatywa miejska/gminna;

W 2022 roku Bioteka została nominowana w 3 kolejnych, międzynarodowych oraz polskich konkursach architektonicznych co świadczy o wyjątkowości oraz niegasnącym zainteresowaniu projektem lubelskiej „z"elonej" biblioteki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy