reklama
reklama

"Biblioteka na Poziomie" w Lublinie już z dwoma wyróżnieniami architektonicznymi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Działająca od 2018 roku "Biblioteka na Poziomie" otrzymała już dwa wyróżnienia za rozwiązania architektoniczne. Projekt jej wnętrza autorstwa GK-Atelier Grzegorz Kłoda, był nominowany do 11. edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL i International Property Award.
reklama

"Biblioteka na Poziomie" wyróżniona w dwóch konkursach
 
Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie stają się miejscami, gdzie można wypożyczyć książki i płyty, a do tego są nagradzane w zakresie urządzania wnętrz. Jedną z nich jest "Biblioteka na Poziomie" przy ul. Sławin (dzielnica Szerokie), która została ona otwarta w czerwcu 2018 roku i jak zaznaczają władze miasta - jest jedną z najnowocześniejszych w kraju oraz często odwiedzana przez mieszkańców, co ma związek m.in. z wystrojem.
 
- Wnętrza dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także rodziców, którzy przychodzą tu z dziećmi. Spokojny kąt znajdą również osoby, które w ciszy chcą posłuchać książek czytanych, bądź skorzystać z Internetu. Popularność Filii nr 40 wskazuje na to, że profesjonalny projekt architektoniczny, uwzględniający potrzeby mieszkańców danej dzielnicy oraz nowoczesne wzornictwo, ma wpływ na ilość odwiedzin biblioteki - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.
 
Projekt wnętrza Filii nr 40 MBP w Lublinie autorstwa GK-Atelier Grzegorz Kłoda jest laureatem dwóch nagród w konkursach architektonicznych. W 2019 roku został nominowany do 11. edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL w kategorii Polska Architektura Wnętrza publiczne i zdobył drugie miejsce w głosowaniu internautów. Plebiscyt organizowany jest przez Grupę Sztuka Architektury, a jego celem jest podsumowanie mijającego roku w polskiej architekturze. Natomiast w grudniu zeszłego roku odbyła się uroczysta gala online, na której ogłoszono zwycięzców International Property Award. Projekt naszej biblioteki otrzymał nagrodę w kategorii Public Service Interior Poland. International Property Award to przyznawany od 27 lat, znak doskonałości. Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych projektów architektury i wnętrz na świecie. Nagroda przyznawana jest m. in. dla najlepszych projektów designerów i wizjonerów pochodzących z krajów europejskich (European Property Awards). GK-Atelier Grzegorz Kłoda jest również autorem projektu „zielonej" biblioteki, czyli Bioteki przy Al. Racławickich, otwartej 11 stycznia, w której znajduje się siedziba dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego.
 
Dwie kondygnacje w jednopiętrowym budynku
 
W Bibliotece na Poziomie zastosowano rozwiązana architektoniczne, które dodały wnętrzu lekkości i pozwoliły na zwiększenie powierzchni użytkowej lokalu. Pozostawiono odkrytą więźbę dachową, nie wprowadzono podziału przestrzeni ścianami pionowymi. W pierwotnie jednokondygnacyjnym lokalu wybudowano dwie antresole, do których prowadzą drewniane schody z przeszklonymi balustradami. Antresole to element szczególny i rozpoznawczy Filii i stały się inspiracją dla nazwy biblioteki oraz pozwoliły na zwiększenie powierzchni użytkowej. W podłodze antresoli znajdują się tzw. przezrocza, czyli przezroczyste panele, przez które widać pomieszczenie znajdujące się poniżej. Z kolei schody prowadzące na atresolę są na regałach na książki. Wystrój tworzą białe regały, elementy konstrukcyjne z jasnego drewna, szklane panele oraz siedziska, fotele, dywany i rośliny w intensywnych kolorach.
 
Miejsce dla dzieci, dorosłych, niepełnosprawnych
 
Na kondygnacji parterowej jest część właściwa biblioteki ze stanowiskiem bibliotekarza i strefa dla rodziców z dziećmi. Między regałami z półkami znajdują się oświetlone siedziska i przestrzeń z miękkim dywanem oraz pufami. Znalazło się też miejsce na specjalne, wytłumione pomieszczenie przeznaczone jest do słuchania audiobooków. Również na tej kondygnacji znajdują dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami toalety. Natomiast na antresolach jest strefa relaksu oraz stanowiska komputerowe. Bibliotekę mogą odwiedzać również osoby poruszające się z psami przewodnikami.
 
Książki, czasopisma i audiobooki
 
Zbiory Biblioteki na Poziomie to 9173 książek drukowanych, 24 tytuły czasopism i 724 audiobooki. Pracownicy w razie potrzeby pomagają wybrać konkretne tytuły. Ich dostępność można sprawdzić przed przybyciem do biblioteki w dostosowanym dla osób z niepełnosprawnościami wzroku katalogu na stronie: www.opac.mbp.lublin.pl. Dzwoniąc do wypożyczalni pod nr 81 511 10 76 można poprosić o odłożenie wybranych pozycji. Skorzystać tu można z bezpłatnego publicznego dostępu do Internetu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama