Reklama

Reklama

Lublin: Zapłacimy więcej za wodę? MPWiK wnioskuje o podwyżki opłat

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Zapłacimy więcej za wodę? MPWiK wnioskuje o podwyżki opłat - Zdjęcie główne

Zapłacimy więcej za wodę? MPWiK wnioskuje o podwyżki opłat | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie złożyło wniosek o podwyżki opłat za wodę i ścieki.

Reklama

Aktualnie mieszkańcy płacą 4,04 zł za wodę i 5,35 zł za ścieki. Są to stawki za metr sześcienny. MPWiK proponuje, aby opłata za wodę wzrosła do 5,26 zł, a za ścieki do 7,04 zł. Dlatego w pierwszym roku nowej taryfy mieszkańcy płaciliby (łącznie za wodę i ścieki) 12,30 zł, od 2023 r. - 12,54 zł, a od 2024 r. - 13,06 zł. Sa to ceny brutto.

- W związku z drastyczną zmianą warunków ekonomicznych w kraju, w tym wzrostem o kilkaset procent kosztów energii elektrycznej oraz zagospodarowania osadów ścieków, MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie złożyło wniosek o skrócenie okresu obowiązywania taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków wraz z projektem nowej taryfy oraz uzasadnieniem. Wynika to z konieczności uwzględnienia w  taryfie rzeczywistych kosztów tak, aby Spółka mogła bezpiecznie prowadzić bieżącą działalność i dokończyć rozpoczęte inwestycje. W obecnej sytuacji nie jest to możliwe - wyjaśnia Magdalena Bożko, rzecznik prasowy MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie.

MPWiK 15 czerwca złożyło do dyrektora regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Lublinie wniosek o skrócenie okresu obowiązywania taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków zatwierdzonej w sierpniu zeszłego roku na okres 3 lat. Spółka złożyła też wniosek o zatwierdzenie nowej taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie gminy Lublin, na terenie gminy Jastków w rejonie ul. Aksamitnej i ul.  Ziemskiej w gminie Jastków, na terenie gminy Konopnica w rejonie ul. Raszyńskiej, ul. Laskowej i ul. Nałęczowskiej w gminie Lublin, na terenie gminy Głusk w rejonie ul. Barwnej, ul. Podleśnej, ul. Abramowickiej, ul. Strojnowskiego, ul. Zorza w gminie Lublin i w rejonie ul. Bukowej w gminie Głusk. 

- Zmianie uległo otoczenie ekonomiczne, co spowodowało, że założenia przyjęte przy tworzeniu taryfy diametralnie zmieniły się. W konsekwencji obowiązujące ceny i stawki opłat nie pozwalają pokryć kosztów eksploatacji i utrzymania ponoszonych przez Spółkę w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, a co za tym idzie prowadzić działalności na wymaganym poziomie - informuje Magdalena Bożko.

Ceny zakupu energii elektrycznej określane są w drodze przetargów publicznych na zakup energii elektrycznej, do których MPWiK przystępuje od 2015 roku wspólnie z Gminą Lublin. Ma to gwarnatować uzyskanie możliwie najkorzystniejszej ceny energii na rynku. Na początku maja rozstrzygnięty został kolejny przetarg na zakup energii elektrycznej, zakończony podpisaniem umowy sprzedaży energii elektrycznej. Firma wyjaśnia, że to oznacza, iż dynamika średniej ceny zakupu energii elektrycznej obowiązująca od 1 lipca do średniej ceny zakupu energii elektrycznej obecnie obowiązującej wynosi 369 %.

- W związku z powyższym w ciągu roku nastąpi wzrost kosztów zakupu energii elektrycznej o ponad 11.000.000,00 zł. Tak drastyczny wzrost cen zakupu energii elektrycznej nie ma pokrycia w aktualnie obowiązujących cenach i stawkach opłat (tj. w zatwierdzonej taryfie za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i za zbiorowe odprowadzanie ścieków na okres 3 lat) - dodaje rzecznik prasowy spółki.

Oprócz tego, jest jeszcze kilka innych powodów podwyżek. Na przestrzeni ostatnich kilku lat ceny odbioru i zagospodarowania odwodnionych osadów ściekowych wzrosły. Dodatkowo, w maju inflacja w Polsce osiągnęła poziom 13,9 %. Poza tym, drastyczny wzrost kosztów utrzymania i eksploatacji powoduje, że spółce zaczyna brakować środków finansowych na bieżącą działalność i inwestycje. - W obecnej sytuacji geopolitycznej jest to stan niebezpieczny i nie mający wcześniej precedensu - dodaje rzeczniczka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy