Reklama

Reklama

Lublin: MPWiK poprawiło projekt Taryfy za wodę i ścieki. To już trzecia propozycja cennika

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: MPWiK poprawiło projekt Taryfy za wodę i ścieki. To już trzecia propozycja cennika - Zdjęcie główne

Lublin: MPWiK poprawiło projekt Taryfy za wodę i ścieki. To już trzecia propozycja cennika | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości MPWiK w Lublinie złożyło poprawiony projekt Taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Taryfa ma chronić interesy mieszkańców miasta, a równocześnie zapewniać ciągłość i bezpieczeństwo funkcjonowania spółki. Dwie wcześniejsze propozycje cennika nie zostały zatwierdzone z powodu zbyt dużego wzrostu opłat.

Reklama

W związku z upływem 3-letniego okresu obowiązywania Taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie złożył w lutym do dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w  Lublinie, Wniosek o zatwierdzenie Taryfy. Wniosek zawierał określone przez MPWiK propozycje cen i stawek opłat za dostarczoną wodę oraz odprowadzone i oczyszczone ścieki. Proponowana przez MPWiK we wniosku cena to 4,33 zł za metr sześcienny wody i 5,70 zł za metr sześcienny ścieków. Jest to podwyżka o ok. 12 proc., bo aktualnie cena w Lublinie za metr sześcienny wody to 3,72 zł, a za ścieki - 5,19 zł.

W kwietniu firma złożyła poprawiony projekt Taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Spółka odniosła się do uwag i wniosków dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie PGW Wody Polskie.

Uwzględniając wszystkie uwarunkowania i zalecenia w poprawionej Taryfie spółka zaproponowała:

- obniżenie ceny za 1 m3 dostarczanej wody (w stosunku do projektu Taryfy z dnia 1 lutego 2021 r.) odpowiednio o:

·       0,13 zł netto w okresie od 1-12 miesiąca obowiązywania nowej Taryfy

·       0,13 zł netto w okresie od 13-24 miesiąca obowiązywania nowej Taryfy

·       0,13 zł netto w okresie od 25-36 miesiąca obowiązywania nowej Taryfy

- obniżenie ceny za 1 m3 odprowadzonych i oczyszczonych ścieków (w stosunku do projektu Taryfy z dnia 1 lutego 2021 r.) odpowiednio o:

·       0,16 zł netto w okresie od 1-12 miesiąca obowiązywania nowej Taryfy

·       0,16 zł netto w okresie od 13-24 miesiąca obowiązywania nowej Taryfy

·       0,15 zł netto w okresie od 25-36 miesiąca obowiązywania nowej Taryfy.

Teraz, czyli w środę (30 czerwca), MPWiK znowu złożyło do Wód Polskich poprawiony projekt Taryfy wraz z uzasadnieniem. Taryfa ma chronić interesy mieszkańców miasta, a równocześnie zapewniać ciągłość i bezpieczeństwo funkcjonowania spółki. Zgodnie z propozycją MPWiK, cena metra sześciennego wody i ścieków wzosłaby z 8,91 zł do 9,39 zł, tj. o 5,33 proc. Z kolei od przyszłego roku cena wynosiłaby 9,77 zł, natomiast od 2023 r. - 9,82 zł.

Spółka zapewnia, że w Taryfie wykonała wszystkie zalecenia dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w  Lublinie.

- Decyzja zatwierdzająca Taryfę umożliwi spółce wykonywanie zadań wynikających z ustawy oraz zabezpieczenie ciągłości prowadzonych inwestycji. Jednocześnie brak zatwierdzenia wnioskowanych cen naraża spółkę na ponoszenie coraz większych strat z działalności, a także uniemożliwia utrzymanie i odtwarzanie infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania miasta. Dlatego, dążąc konsekwentnie do zatwierdzenia Taryfy, w przedstawionym projekcie spółka maksymalnie obniżyła proponowane ceny, wprowadzając radykalne korekty w zakresie planowanych przychodów i stawek amortyzacji - mówi Sławomir Matyjaszczyk, prezes MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie.

Konsekwencją proponowanych w Taryfie cen byłby rachunek wyższy o kwotę 1,28 zł netto (1,38 zł brutto) dla mieszkańca Lublina zużywającego średnio 2,9 m3 wody na miesiąc. Firma podkreśla, że po zatwierdzeniu i wejściu w życie zaproponowanej taryfy, Lublin wciąż pozostałby miastem o najniższym poziomie cen za wodę i ścieki w grupie podobnych, dużych miast w Polsce.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy