Reklama

Reklama

Lublin: Zaczynają się konsultacje "Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Katarzyna Link/LUW

Lublin: Zaczynają się konsultacje "Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia" - Zdjęcie główne

Konferencja dot. konsultacji "Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” | foto Katarzyna Link/LUW

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ruszają konsultacje "Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” skierowane do młodzieży, uczniów, studentów, doktorantów. Dyskusje w ramach konsultacji mają dotyczyć np. edukacji , rynku pracy, kultury, polityki prorodzinnej, zdrowia, sportu, ekologii i Polski w Unii Europejskiej.

Reklama

W województwie lubelskim zaczynają się konsultacje, w trakcie których wszyscy młodzi ludzie z Lubelszczyzny otrzymają możliwość zgłaszania pomysłów do "Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”, czyli wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej. Ideą konsultacji jest włączenie młodego pokolenia w proces współdecydowania w sprawach dla nich najistotniejszych.
 
W sprawie konsultacji w poniedziałek (22 listopada) odbyła się konferencja prasowa.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Zaczynają się konsultacje projektu Strategii Lublin 2030
 
- To zapowiedź ważnego dnia – konsultacji w sprawie "Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”. Warto stworzyć platformę umożliwiającą młodzieży wpływ na decyzje podejmowane na poziomie centralnym. Ten głos jest niezmiernie ważny. Pozwoli opracować strategię w sposób optymalny. Cieszy nas to, że województwo lubelskie zostało wybrane na województwo, w którym następuje podsumowanie procesów konsultacji. Te postulaty płynące ze środowiska młodzieży będą tymi najświeższymi i znajdą swoje odzwierciedlenie w tej strategii - mówił Lech Sprawka, wojewoda lubelski.
 
Konsultacje Strategii to wydarzenie skupiające przedstawicieli środowisk młodzieżowych, uczniów, studentów i doktorantów z całej Polski, w trakcie którego podejmowane są dyskusje poświęcone ważnym tematom dla młodego pokolenia. W ramach konsultacji wojewódzkich będą zebrane opinie i wypracowane rozwiązania, które posłużą do stworzenia wieloletniego planu działań państwa w kwestii polityki młodzieżowej.
 
- Te konsultacje są przeprowadzane po to, by we wszystkich województwach młodzi ludzie mogli zgłosić problemy, potrzeby, oczekiwania i by w formule warsztatowej wypracować konkretne rekomendacje, propozycje postulatów dla władz publicznych, które będą przeanalizowane. W ramach tych konsultacji udział wzięło już ponad 20 tys. młodych osób z poszczególnych województw. W wielu województwach frekwencja była tak wysoka, że trzeba było konsultacje podzielić na kilka sesji, by wszyscy mogli się wypowiedzieć - mówił Piotr Mazurek, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej.
 
- Aktywność młodych ludzi wyraźnie wzrasta w ostatnich latach. Młodzi ludzi chcą być bardziej dostrzegani. Nie mówimy tylko o polityce, ale o życiu społecznym, gospodarczym, studenckim – by ich głos był słyszalny i brany pod uwagę. Z tego powodu zdecydowałem się na to, by także przy ministrze edukacji i nauki powołać na kolejną kadencję Radę ds. Dzieci i Młodzieży, również województwo lubelskie będzie miało swoich przedstawicieli - dodawał Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
 
Dyskusje prowadzone w ramach konsultacji, podzielone będą na siedem częsci tematycznych: "edukacja i szkolnictwo wyższe”, "rynek pracy i przedsiębiorczość”, "społeczeństwo obywatelskie i kultura”, "polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa”, "zdrowie i sport”, "ekologia i klimat” oraz "Polska w Unii Europejskiej".
 
- Jestem wdzięczna i zadowolona z tego, że rząd PiS stwarza tak wspaniały precedens włączenia tak szeroko młodzieży do opracowania programu polityki dotyczącej młodzieży. Będę wspierać wszelkie inicjatywy ustawodawcze, które będą towarzyszyć realizacji świetnie pomyślanej polityki młodzieży - podkreślała Gabriela Masłowska, poseł na Sejm RP.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Miasto chce bardziej poznać młodych. Rusza akcja w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży
 
- Z wielkim zainteresowaniem przeczytam efekty tych konsultacji. Żyjemy i pracujemy dla młodego pokolenia które będzie już niedługo przejmowało te wszystkie możliwości zarządzania, współtworzenia, we wszystkim, o w województwie lubelskim będzie się działo: od edukacji po kulturę, po życie gospodarcze. Po raz pierwszy młode pokolenie zostaje zaproszone do współpracy w tak bezpośredni i rzeczywisty sposób - mówił Jarosław Stawiarski, marszalek województwa lubelskiego.
 
- 15 listopada szkoły w województwie lubelskim dowiedziały się o tym, że jest takie przedsięwzięcie, że można się zgłaszać. Włączyliśmy się w kampanię informacyjną i promująca to wydarzenie. Informację przesłaliśmy do wszystkich szkół. Przy Kuratorium Oświaty w Lublinie działa parlament dzieci i młodzieży województwa lubelskiego. Nasi młodzi parlamentarzyści włączyli się w promocję tego wydarzenia. Chętnie to robimy, bo mamy świadomość, że takie bezpośrednie zaangażowanie, stworzenie możliwości, by młodzi ludzie mogli się wypowiedzieć wpisuje się też w rolę, jaką pełni szkoła - dodała Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty.
 
Konsultacje dla województwa lubelskiego rozpoczną się 25 listopada od godz. 17:00. Konsultacje z powodu pandemii będą odbywać się zdalnie, w formie wideokonferencji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy