- Pilotażowa edycja programu „Włącznik!” potwierdziła, że młodzi mieszkańcy Lublina chcą i potrafią współtworzyć ofertę naszych instytucji kultury. To ich energia, pomysły i zaangażowanie będą współkształtować Lublin jako Europejską Stolicę Kultury 2029, dlatego nieustannie stawiamy na rozwój polityki młodzieżowej miasta i tworzymy przestrzeń do realnego wpływu życie kulturalne miasta. „Włącznik!” to inwestycja w aktywne obywatelstwo, dialog i nowoczesne instytucje kultury otwarte na głos młodego pokolenia - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
Mentorzy programu „Włącznik!” przeprowadzą wybrane instytucje przez roczny proces. Zacznie się on od diagnozy instytucji i jej otoczenia, a zakończy się wdrożeniem praktycznych działań partycypacyjnych z udziałem młodzieży. Druga edycja programu zakłada udział co najmniej 12 instytucji, w tym ich placówek filialnych. Rekrutacja instytucji do programu potrwa do 23 lipca za pośrednictwem formularza online. Pierwsze działania rozpoczną się już we wrześniu. II edycja „Włącznika!” przewiduje odrębną ścieżkę dla instytucji biorących udział w pilotażu, która zakłada realizację dalszych, bardziej zaawansowanych aktywności. Taka zmiana jest efektem rozmów z instytucjami i chęci dalszej współpracy w ramach laboratorium miejskiego Urban Lab Lublin.
"Działania bezpośrednio z młodzieżą"
Pilotażową edycję „Włącznika!” zainaugurowano w czerwcu 2025 r. Od września 6 instytucji kultury (Teatr Stary w Lublinie, Centrum Kultury w Lublinie, Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice – Pracownie Kultury Tatary, Zespół Pieśni i Tańca im. Wandy Kaniorowej oraz Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża), a także 4 placówki filialne Miejskiej Biblioteki Publicznej wzięło udział w warsztatach mentorinowych oraz zgłębiało wiedzę z zakresu pracy z młodzieżą i narzędzi partycypacyjnych.
- „Włącznik!” to także działania bezpośrednio z młodzieżą, która podczas warsztatów strategicznych czy w ramach młodzieżowych rad doradczych wypracowywała plan działania z instytucją i zrealizowała 6 młodzieżowych inicjatyw - informuje Beata Pietryczuk z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Budżet programu na lata 2025-2027 wynosi 300 tys. zł. „Włącznik!” realizuje kierunki polityki młodzieżowej Lublina oraz założenia Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Projekt realizowany jest przy wsparciu Fundacji Pole Dialogu i Fundacji 5Medium.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.