Reklama

Lublin z czystym powietrzem? [WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Rafał Januszczak

Lublin z czystym powietrzem? [WIDEO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości "Smog - zagrożenia, wyzwania, przeciwdziałanie" - pod takim hasłem odbywa się debata publiczna w Lublinie. Tematem numer jeden jest Uchwała antysmogowa dla województwa lubelskiego. Specjaliści dyskutują o sposobach przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza.

Smog jest zagrożeniem dla całej Polski, w poszczególnych województwach występuje z różnym natężeniem. Wciąż jednak brakuje zewnętrznych środków na rozszerzenie Programu ograniczenia niskiej emisji na całe województwo. Miasto potrzebuje wsparcia w postaci funduszy zewnętrznych aby móc uzyskać większe dofinansowania. Mieszkańcy są coraz bardziej uwrażliwieni przez ścisłą kontrolę i ochronę porządku publicznego na terenie całego miasta.

- Interwencji jest mnóstwo, Straż Miejska reaguje w sytuacji zgłoszeń, patroluje różne nieruchomości. Eliminujemy te sytuacje, w których mieszkańcy niezgodnie z przepisami palą np. śmieci. - mówi Marta Smal-Chudzik, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa lubelskiego przeznaczane jest blisko 1,5 mld zł. na działania, które przynoszą ograniczoną ilość emisji. Mowa między innymi o produkcji energii elektrycznej czy też cieplnej. W tym momencie są już podpisane umowy na blisko 46 tys. instalacji, które będą produkowały energię cieplną, a 1600 urządzeń wytworzy energię eklektyczną.

Aż 8 województw w Polsce podjęło uchwałę antysmogową - Lublin jest w innej sytuacji niż Polska południowa czy Mazowsze, tam te zagrożenia wyglądają inaczej. Te regiony są bardziej palące. My przygotowujemy się do takiej uchwały - powiedział na dzisiejszej debacie Grzegorz Kapusta, Wicemarszałek województwa lubelskiego.

Do końca marca wpłynęły do sejmiku ankiety od mieszkańców, których wyniki były poruszane dziś na debacie dotyczącej problemów związanych ze smogiem.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE