Reklama

Reklama

Lublin: Wykładowca KUL o odzyskaniu niepodległości przez Polskę

Opublikowano: czw, 11 lis 2021 19:22
Autor: | Zdjęcie: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Lublin: Wykładowca KUL o odzyskaniu niepodległości przez Polskę - Zdjęcie główne

Ekspert KUL o odzyskaniu niepodległości | foto Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, prof. Marek Wierzbicki z KUL przybliżył szczegóły odzyskania niepodległości przez Polskę. - Odzyskanie przez Polskę niepodległości było co do rangi równorzędne z takimi wydarzeniami jak chrzest Polski, bitwa pod Grunwaldem czy Unia Lubelska - zaznacza wykładowca.

Reklama

11 listopada 1918 roku skończyła się I wojna światowa. Tego dnia Niemcy podpisały w Compiegne pod Paryżem zawieszenie broni na warunkach kapitulacji. W wyniku I wojny upadły trzy europejskie mocarstwa, które wcześniej dokonały rozbioru Polski, a zwycięskie państwa Ententy zaaprobowały plan utworzenia niepodległego państwa polskiego, co oznaczało, że Polska po 123 latach niewoli, mógł powrócić na mapy świata. W związku z tymi wydarzeniami, na 11 listopada wyznaczono w Polsce Narodowe Święto Niepodległości.

Z okazji święta prof. Marek Wierzbicki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II opowiedział o odzyskaniu niepodlełości przez Polskę. Podkresla m.in., że odzyskując niepodległość, spełniły się marzenia kilku pokoleń.

- Odzyskanie przez Polskę niepodległości było co do rangi równorzędne z takimi wydarzeniami jak chrzest Polski, bitwa pod Grunwaldem czy Unia Lubelska - zaznacza prof. Marek Wierzbicki z Katedry Systemów Politycznych i Komunikowania Międzynarodowego KUL.

Dodaje, że Polacy przyjęli to wydarzenie z ogromną satysfakcją. Podkreslił, że świętowali historyczny moment wychodząc masowo na ulice polskich miast, miasteczek oraz wiosek, aby dać wyraz swojej spontanicznej radości. Wyjaśnia, że to nie był przypadek, ponieważ fakt odzyskania niepodległości przez Polskę był co do rangi równorzędny z takimi wydarzeniami jak Chrzest Polski, bitwa pod Grunwaldem czy Unia Lubelska. Wydarzenie odsłoniło narastające przez lata problemy.

Wykładowca KUL zaznacza, że idea zjednoczenia była na tyle silna, że choć społeczeństwo było podzielone na różne obozy polityczne, których liderzy rywalizowali ze sobą, to potrafiło zrzeszyć się wokół idei niepodległości i podporządkować  decyzjom swoich przywódców. Chodzi o Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacy Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego i Ignacego J. Paderewskiego.

- Zanim spełniły się marzenia o odbudowie niepodległej, naród polski w okresie zaborów podtrzymywał swoją tożsamość dzięki inteligencji, która szerzyła i pielęgnowała polską kulturę - podkreśla prof. Marek Wierzbicki.

Jak zaznacza ekspert, sytuacja po odzyskaniu niepodległości uzewnętrzniła wiele problemów, a wśród nich ogromną biedę i zacofanie, konflikty etniczne, konieczność odbudowy gospodarczej kraju, tworzenie od podstaw przemysłu zbrojeniowego, ujednolicenie prawa, systemu edukacji, likwidacji różnic ustrojowych i kulturowych, które wynikały z pozostawania przez ponad 120 lat pod rządami trzech zaborców prowadzących politykę wymierzoną przeciwko interesom narodu polskiego. Trwającą 20 lat odbudowę państwa przerwał wybuch II wojny światowej 1 września 1939 roku, która po raz kolejny zmieniła oblicze Europy, w tym Polski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy