Reklama

Reklama

Lublin: W Urzędzie Miasta powstaje nowy wydział. Wiemy za co będzie odpowiedziany

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: W Urzędzie Miasta powstaje nowy wydział. Wiemy za co będzie odpowiedziany - Zdjęcie główne

Urząd Miasta Lublin | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Urzędzie Miasta Lublin planowane są zmiany, które wejdą w życie z początkiem 2022 roku. Powstanie specjalny wydział, którego zadania skupią się na zieleni.

Reklama

Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej skupi działania miasta związane z zielenią i utrzymaniem miejskich terenów. Zadania dotychczasowego Biura Rewitalizacji zostaną podzielone między dwie komórki: w zakresie rewitalizacji dołączą do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, a w zakresie klimatu do Wydziału Energii i Klimatu. Wydział Audytu i Kontroli będzie koordynował nowe zadanie - przyjmowanie zgłoszeń i sygnalizacji o nieprawidłowościach. Takie zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2022 r., wraz ze zmianą regulaminu organizacyjnego Urzędu Miasta Lublin.

Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej połączy dotychczasowe zadania Wydziału Gospodarki Komunalnej i Biura Miejskiego Architekta Zieleni. Jego szefem będzie Blanka Rdest-Dudak, dotychczasowa zastępczyni dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin. Funkcję Miejskiego Architekta Zieleni, tak jak dotychczas, pełnić będzie Hanna Pawlikowska. Wydział kompleksowo zajmie się zarządzaniem miejską zielenią, w tym projektowaniem i realizacją nasadzeń oraz edukacją przyrodniczą. Drugim obszarem będzie bieżące utrzymanie czystości na terenach miejskich. Te zadania dotychczas realizowane w dwóch jednostkach: Wydziale Gospodarki Komunalnej i Biurze Miejskiego Architekta Zieleni. Z kolei utrzymanie pasów drogowych, z wyjątkiem zieleni, pozostanie w Zarządzie Dróg i Mostów.

- Tworzymy specjalny wydział odpowiedzialny za zieleń. To w nim będą skupiały się wszystkie zadania z tego zakresu. Jestem przekonany, że takie rozwiązanie pozwoli nam jeszcze lepiej zarządzać wszelkimi działaniami w zakresie jakości miejskiej przestrzeni, które dotychczas były przypisane do dwóch komórek. Priorytetem jest z jednej strony rozwój wysokiej jakości obszarów zielonych i nowe nasadzenia oraz wdrażanie kolejnych projektów służących bioróżnorodności i poprawie jakości powietrza, z drugiej troska o wygodę i czystość terenów miejskich - podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków i Rewitalizacji przejmie część zadań dotychczasowego Biura Rewitalizacji, w zakresie procesów rewitalizacyjnych. Na czele tej jednostki zostanie Hubert Mącik, pełniący jednocześnie funkcję Miejskiego Konserwatora Zabytków. Pozostała część zadań dotychczasowego Biura Rewitalizacji poświęcona ochronie klimatu, zostanie przypisana do Wydziału Energii i Klimatu.

- Przed nami wiele wyzwań związanych z wdrażaniem przepisów i zaleceń związanych z dążeniem do neutralności klimatycznej, rozwojem odnawialnych źródeł energii oraz rozwiązań zeroemisyjnych. Realizacja Europejskiego Zielonego Ładu będzie też od samorządów wymagała konkretnych działań, na które musimy być gotowi. Z drugiej strony chcemy chronić najcenniejszą tkankę miejską, w tym tę historyczną, stąd skupienie zadań z zakresu ochrony zabytków i rewitalizacji w jednym miejscu - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju.

Wydział Audytu i Kontroli otrzyma dodatkowe zadanie. Będzie koordynować przyjmowanie i obsługę sygnalizacji, prowadzić postępowania wyjaśniające oraz rejestr tego typu zgłoszeń. Konieczność wdrożenia takiego procesu wynika z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w tym zakresie. Poza dotychczas obowiązującymi w Urzędzie Miasta Lublin regulacjami, jak np. procedura antydyskryminacyjna i antymobbingowa, zostały wprowadzone kolejne instrumenty prawne związane z możliwością bezpiecznego i anonimowego zgłaszania ewentualnych nieprawidłowości.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy