Reklama

Reklama

Lublin: UMCS zaczyna współpracę z Centralnym Ośrodkiem Informatyki

Opublikowano: sob, 20 lis 2021 19:11
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Proll (UMCS)

Lublin: UMCS zaczyna współpracę z Centralnym Ośrodkiem Informatyki - Zdjęcie główne

UMCS zaczyna współpracę z Centralnym Ośrodkiem Informatyki | foto Bartosz Proll (UMCS)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej podpisał porozumienia o współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki. - Bardzo cieszę się, że możemy dziś podpisując umowę o współpracę, sfinalizować projekt, który mam nadzieję w niedalekiej przyszłości będzie owocował wydarzeniami, sukcesami obopólnej korzyści na polu dydaktycznym, kształceniowym, ale również naukowo-badawczym - mówi rektor uczelni.

Reklama

Cyfryzacja jest konieczna

Eksperci Centralnego Ośrodka Informatyki rozpoczęli swoją wizytę od spotkania na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS pn. #CYFRYZACJATOFRAJDA, skierowanego do studentów i studentek UMCS. Odbył się wykład na temat tworzenia wydajnych i bezpiecznych systemów oraz aplikacji, z których korzystają miliony obywateli.

- Bardzo cieszę się, że możemy dziś podpisując umowę o współpracę, sfinalizować projekt, który mam nadzieję w niedalekiej przyszłości będzie owocował wydarzeniami, sukcesami obopólnej korzyści na polu dydaktycznym, kształceniowym, ale również naukowo-badawczym - mówił w trakcie konferencji prasowej, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS. - Ten dokument otwiera nowy rozdział dla Uniwersytetu i mam nadzieję, że również dla COI, związany z tym, co traktujemy jako absolutny priorytet, a mianowicie informatyzację i cyfryzację naszej uczelni rozumianą w różnych aspektach - dodał.

Rektor podkreślił, że pandemia COVID-19 sprawiła, że doświadczamy i obserwujemy konieczność tych wdrożeń na własnej skórze. - Również w kategorii organizacji administracji uniwersyteckiej szybki przepływ informacji związany z informatyzacją, cyfryzacją jest konieczny, wymusza go czas w którym obecnie funkcjonujemy - zaznaczył.

Z kolei prof. Zbigniew Pastuszak, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką, który nadzorował proces przygotowujący do podpisania porozumienia zwrócił uwagę na możliwości płynące z nawiązanej współpracy.

- Jako obywatele naszego kraju jesteśmy zainteresowani tym, żeby żyło nam się sprawniej i lepiej, jeżeli chodzi o relacje między nami, a różnego rodzaju instytucjami publicznymi. Wiemy, że bardzo wiele już w Polsce dokonano w zakresie cyfryzacji procesów administracyjnych, ale COI odpowiada za bardzo wiele systemów, z których na co dzień korzystamy - począwszy od zwykłych, prostych spraw związanych z naszymi dokumentami osobistymi po obsługę systemu poruszania się po autostradach - mówił prof. Zbigniew Pastuszak i podkreślił, że współpraca pomiędzy UMCS i COI to też realizacje wspólnych projektów na poziomie miasta i regionu z wykorzystaniem różnego rodzaju źródeł finansowania, związanych ze strategiami cyfryzacji naszego kraju. - To także wykorzystanie możliwości, które posiada COI i kompetencji, które również my możemy dostarczyć do realizacji chociażby projektów związanych ze zmianami klimatycznymi czy innymi predykcyjnymi, tzn. nastawionymi na przewidywanie na podstawie analizy dużych zbiorów danych, przewidywanie pewnych procesów zachodzących w społeczeństwie, środowisku czy klimacie - podkreślił.

- Bardzo cieszymy się na współpracę, którą dzisiaj w sposób formalny rozpoczynamy z UMCS w Lublinie, która mam nadzieję, przyniesie COI i UMCS obopólne korzyści. Rozpoczynamy tę kooperację od programu praktyk dla studentów UMCS, ale to jest tylko początek. Liczymy na owocną współpracę, zarówno w zakresie kształcenia studentów, jak i wytwarzania produktów pracy z COI, które służą do cyfryzacji relacji między naszym klientem, czyli obywatelem i państwem, bo tutaj mamy jeszcze dużo do zrobienia. Liczymy na to, że wspólnie z UMCS jeszcze szybciej i lepiej będziemy cyfryzować tę relację obywatel-państwo. Liczymy także na pomysły, które pojawią się na uczelni, które będą innowacyjne i pomogą nam lepiej dostarczać nasze produkty - zaznaczał Przemysław Koch, dyrektor COI.

Umowa między UMCS a COI zakłada realizację wspólnych projektów naukowych, informatycznych, wdrożeniowych, edukacyjnych oraz społecznych; organizację programów praktyk i staży zawodowych COI dla członków społeczności akademickiej, wsparcie merytorycznie pracowników i studentów w zakresie prac w obszarze informatyki oraz podjęcie wspólnej aktywności, zmierzającej do promowania tej dziedziny nauki.

Umowę podpisano w czwartek (18 listopada).

Centralny Ośrodek Informatyki

Ośrodek powołano w 2010 roku przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w wyniku połączenia Terenowych Banków Danych i Wojewódzkich Ośrodków Informatyki. Jest największą w kraju firmą realizującą projekty IT dla sektora publicznego. Wykonuje zadania wyznaczane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Świadczy usługi zapewniające rozwój i niezawodne funkcjonowanie systemów na potrzeby zadań stawianych przed administracją publiczną i zapewnia poprawne oraz nieprzerwane funkcjonowanie najważniejszych systemów państwowych. Jednocześnie COI realizuje potrzeby obywateli udostępniając przyjazne w użyciu e-usługi. Dzięki zastosowaniu wyspecjalizowanych technologii instytucje państwowe mogą działać sprawniej i być bardziej przyjazne dla mieszkańców. COI odpowiada za wdrożenie takich systemów jak m.in.: Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej ePUAP, Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, e-dowód czy login.gov.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy