reklama
reklama

Lublin: UMCS opublikował kolejny odcinek eksperckiego cyklu. Tym razem na temat ultrafioletu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: UMCS opublikował kolejny odcinek eksperckiego cyklu. Tym razem na temat ultrafioletu - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościUniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej opublikował kolejny komentarz ekspercki w ramach cyklu "Okiem eksperta". Prof. dr. hab. Mariusz Gagoś z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS w tekście pt. "Ultrafiolet z umiarem" wypowiada się na temat promieniowania UV, jego właściwości oraz wpływu na żywe organizmy.
reklama

- Tekst powstał w ramach inicjatywy "Okiem eksperta", która ma na celu promowanie nauki, badań i specjalistycznej wiedzy naszych naukowców. Specjaliści z UMCS-u mogą tworzyć komentarze eksperckie, opinie, analizy czy prognozy branżowe dotyczące bieżących wydarzeń, problemów czy zagadnień budzących wątpliwości, a znajdujących się w ich polu zainteresowań badawczych - wyjaśnia Magdalena Drwal z Centrum Prasowego UMCS.

Prof. dr hab. Mariusz Gagoś jest kierownikiem Katedry Biologii Komórki na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie. Jego zainteresowania naukowe związane są głównie z zastosowaniem metod spektroskopii i mikroskopii w badaniach organizacji molekularnej związków biologicznie czynnych w modelowych układach biologicznych. Twórca wielu wynalazków o zasięgu międzynarodowym, posiadający doświadczenie we wdrożeniach technologii w przemyśle. Kierownik licznych projektów, popularyzator nauki w ramach Uniwersytetu Dziecięcego (UMCS oraz Unikids) oraz festiwali nauki w Lublinie. W dorobku naukowym prof. Gagosia znajduje się ponad 120 publikacji naukowych i popularnonaukowych, spośród których blisko 90 publikacji zostało opublikowanych w języku angielskim na tzw. liście filadelfijskiej. Jego pasją – poza pracą naukowo-dydaktyczną – jest pszczelarstwo.

reklama

- W słoneczny dzień często zakładamy okulary przeciwsłoneczne w trosce o ochronę oczu przed UV-A. Należy pamiętać, że budowa ludzkiego oka, a w szczególności rogówki i soczewki, powoduje filtrowanie tego zakresu długości fal niemal w całości. Istnieją także inne mechanizmy obronne, niedawno odkryte przez biofizyków z Instytutu Fizyki UMCS, tzw. dynamiczne "żaluzje” molekularne, blokujące penetrację oka nie tylko przez promieniowanie UV, ale także szkodliwe w nadmiarze światło niebieskie - czytamy fragment komentarza.

reklama

Pełna treść komentarza znajduje się w załączniku oraz jest dostępna na stronie internetowej uczelni.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama