Reklama

Reklama

Lublin: UMCS będzie miał kolejnego doktora honoris causa

Opublikowano: pon, 18 paź 2021 07:00
Autor: | Zdjęcie: Centrum Prasowe UMCS

Lublin: UMCS będzie miał kolejnego doktora honoris causa - Zdjęcie główne

fizyk, prof. Yuri Oganessian | foto Centrum Prasowe UMCS

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zbliża się wielkie święto Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie! Światowej sławy fizyk, prof. Yuri Oganessian otrzyma tytuł doktora honoris causa UMCS.

Reklama

Profesor Yuri Oganessian jest fizykiem znanym w środowisku międzynarodowym, zajmującym się syntezą i badaniem właściwości jąder atomowych. Prof. Oganessian to lider badań nad jądrami superciężkimi, członek Rosyjskiej Akademii Nauk, który stoi także na czele Laboratorium Reakcji Jądrowych im. Flerowa w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej w Rosji. Pod jego kierownictwem w Dubnej dokonano m.in. syntezy jąder pięciu najcięższych pierwiastków o liczbie atomowej powyżej 114: flerowa, moskowa, liwermoru, tenesu i oganesonu. Ten ostatni, najcięższy, znany obecnie pierwiastek o liczbie atomowej 118, nazwano na cześć prof. Oganessiana. To drugi taki przypadek w historii, że pierwiastek został nazwany imieniem żyjącego fizyka. Badania poświęcone możliwościom dalszego rozszerzenia układu okresowego trwają nadal. Prace nad poszukiwaniem kolejnych pierwiastków trwają w laboratoriach w RIKEN w Tokio, GANIL w Caen, GSI w Darmstadt i w Dubnej, gdzie w ubiegłym roku oddano do użytku nowy cyklotron dedykowany badaniom jąder pierwiastków superciężkich. 

W Polsce również prowadzi się badania nad fizyką jąder superciężkich. W latach sześćdziesiątych prof. Adam Sobiczewski z Instytutu Badań Jądrowych w Świerku (również doktor honoris causa UMCS) jako pierwszy przewidział istnienie takich jąder. Obecnie prace naukowe poświęcone teoretycznemu opisowi jąder superciężkich prowadzone są w ośrodkach w Warszawie (Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Uniwersytet Warszawski) oraz w Lublinie (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej). Prowadzone są też badania nad możliwościami syntezy jąder oraz przewidywanymi kanałami ich rozpadu poprzez rozszczepienie i emisję cząstki alfa.

- Cztery lata temu w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zostało zorganizowane sympozjum naukowe, które zgromadziło ponad stu fizyków i chemików z całego świata zajmujących się badaniami jąder superciężkich. Polscy naukowcy pracujący również w wielu laboratoriach na całym świecie (np. ORNL w Oak Ridge, GANIL w Caen), mają istotny wkład w tworzenie nowych pierwiastków i badania właściwości jąder superciężkich - informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS w Lublinie.

Uroczystość nadania tytułu odbędzie się w czwartek (21 października) o godz. 12.00 na Wydziale Prawa i Administracji UMCS (Plac Marii Curie-Skłodowskiej 5). Będzie również transmitowana na stronie internetowej uczelni. Uroczystości będzie towarzyszyć konferencja naukowa pn. 27th Nuclear Physics Workshop (Warsztaty Fizyki Jądrowej), która odbędzie się w dniach 21-23 października. Jej organizatorem jest Katedra Fizyki Teoretycznej UMCS w Lublinie przy współudziale Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Warszawie, Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie i Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej. Konferencja odbędzie się na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS (Budynek D, Aula Informatyki 105, ul. Akademicka 9). Początek sesji naukowych zaplanowany jest na czwartek, 21 października o godzinie 16.00. Podczas obrad goście zaprezentują ok. 30 wykładów przedstawiających swoje najnowsze osiągnięcia. Spodziewamy się uczestnictwa ok. 60 naukowców, z czego ponad połowę będą stanowić fizycy z różnych krajów Europy.

- Odbywające się corocznie Warsztaty Fizyki Jądrowej cieszą się uznaną renomą w społeczności fizyków jądrowych. Ciekawa tematyka przyciągają zazwyczaj kilkudziesięciu czołowych naukowców z całego świata. W tym roku tematyka konferencji zostanie w całości poświęcona fizyce jąder superciężkich – specjalności prof. Yurija Oganessiana, doktora honoris causa UMCS - dodaje Aneta Adamska.

Na konferencji przedstawione będą najnowsze wyniki badań teoretycznych i doświadczalnych dotyczące jąder najcięższych pierwiastków znanych ludzkości - o liczbach atomowych od 100 do 118. Stworzenie tych jąder jest trudne, bo są to obiekty mało stabilne. Większość z nich rozpada się po ułamku sekundy. Opis teoretyczny właściwości i reakcji takich jąder wymaga natomiast zastosowania mechaniki kwantowej do opisu oddziaływań kilkuset nukleonów. Odkrycia naukowe w tej dziedzinie prowadzą do poszerzenia układu okresowego pierwiastków.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy