Reklama

Reklama

Lublin: Stowarzyszenie Homo Faber pomaga uchodźcom. Dostanie wsparcie od międzynarodowej organizacji

Opublikowano: ndz, 13 mar 2022 13:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto i lubelskie organizacje pozarządowe zacieśniają współpracę z organizacjami oraz instytucjami zajmującymi się uchodźcami.

Reklama

Stowarzyszenie Homo Faber, które jest zaangażowane w pomoc uchodźcom z Ukrainy ogarniętej wojny, dostanie wsparcie od Duńskiej Rady ds. Uchodźców. W piątek (11 marca) podpisano deklarację o współpracy w obliczu stojących wyzwań w kryzysie uchodźczym.
 
- Jako społeczeństwo każdego dnia zdajemy egzamin z humanitaryzmu i miłości bliźniego. Angażując wszystkie siły w doraźną pomoc uchodźcom trafiającym do Lublina myślimy jednocześnie o kolejnych miesiącach, a być może i latach, które będą naznaczone tą wielką tragedią dziejącą się na naszych oczach. W tym wyzwaniu możemy liczyć na partnerów społecznych w postaci lubelskich organizacji pozarządowych oraz uzyskujemy wsparcie od najważniejszych organizacji i instytucji międzynarodowych. Liczę na to, że współpraca jaka rodzi się pomiędzy Stowarzyszeniem Homo Faber a Duńską Radą ds. Uchodźców będzie trwała i zapoczątkuje serię tego typu partnerstw. Miasto Lublin będzie je wspierać - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
- W obecnej sytuacji musimy uczyć się od największych i najbardziej doświadczonych organizacji na świecie. Doświadczenie Duńskiej Rady ds. Uchodźców, jednej z największych i najważniejszych organizacji zajmujących się uchodźcami, będzie niezwykle cenne zarówno dla nas tu w Lublinie, jak i w całej Polsce. Organizacja ta powstała podobnie jak nasz Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie, w odpowiedzi na kryzys uchodźczy w Danii wywołany interwencją Armii Czerwonej na Węgrzech w 1956 roku - mówi Anna Dąbrowska, prezeska Stowarzyszenia Homo Faber.

Delegacja Duńskiej Rady ds. Uchodźców wraz z Sekretarz Generalną Charlotte Slente, odwiedziła Lublin. Celem wizyty było zdiagnozowanie sytuacji oraz potrzeb Miasta Lublin i organizacji pozarządowych zajmujących się kryzysem uchodźczym wywołanym wojną w Ukrainie.

Duńska Rada ds. Uchodźcóto międzynarodowa organizacja humanitarna, założona w 1956 roku. Zajmuje się przesiedleniami, wspiera uchodźców i osoby wewnętrznie przesiedlone, osoby na uchodźstwie oraz w procesie osiedlenia się i integracji w nowym miejscu lub po powrocie. Organizacja zapewnia ochronę i niesie ratującą życie pomoc humanitarną. Wspiera też osoby przesiedlone w usamodzielnianiu się i włączaniu do społeczeństw przyjmujących. Współpracuje z organizacjami obywatelskimi oraz władzami w celu promowania ochrony praw i pokojowego współistnienia.

Z kolei Stowarzyszenie Homo Faber to organizacja pozarządowa, zajmująca się prawami człowieka, założona w 2004 roku. Od sierpnia 2021 roku współtworzy Grupę Granica udzielającą pomocy humanitarnej osobom przekraczającym polsko-białoruską granicę. Od 24 lutego, kiedy to wybuchła wojna, koordynuje pracami Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie. Komitet obecnie obsługuje 17 różnych obszarów wsparcia uchodźców z Ukrainy, łącznie z infolinią telefoniczną w językach polskim i ukraińskim.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy