Reklama

Reklama

Lublin: Reżyser Juliusz Machulski będzie honorowym obywatelem. Radni klubu PiS przeciwni

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Dorota Awiorko

Lublin: Reżyser Juliusz Machulski będzie honorowym obywatelem. Radni klubu PiS przeciwni - Zdjęcie główne

Juliusz Machulski | foto Dorota Awiorko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Decyzją Rady Miasta, reżyser Juliusz Machulski zostanie uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Lublin. Przeciwny takiemu pomysłowi był klub radnych PiS. Przewodniczący klubu powołał się na rzekome słowa reżysera, który miał stwierdzić, że "je..ć PiS, Kościół, frustratów oraz kurdupla z Żoliborza”.

Reklama

Rada Miasta Lublin nadała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin reżyserowi filmowemu - Juliuszowi Machulskiemu. Tytuł przyznano za wkład reżysera w promocję i życie kulturalne Miasta i w związku z przypadającymi w 2022 roku jubileuszami: 200-lecia istnienia oraz 10-lecia funkcjonowania Teatru Starego w Lublinie, w rozwój którego był zaangażowany.
 
Radni nadali reżyserowi, tytuł w dowód uznania za zasługi związane z budowaniem prestiżu i wzmacnianiem pozycji Lublina, jako rozpoznawalnego ośrodka kulturalnego w Polsce. Juliusz Machulski z Lublinem związany jest od dzieciństwa. Mieszkał w nim, a Jego rodzice występowali w Teatrze im. Juliusza Osterwy, a ojciec również na deskach Teatru Andersena.
 
 
Machulski, jako jeden z pierwszych reżyserów zaprezentował swój film po wznowieniu działalności kinowej Teatru Starego w Lublinie. W 2014 roku odbyła się prapremiera sztuki "Machia” napisanej specjalnie na zamówienie Teatru Starego. Właśnie w Lublinie, przy tej okazji, po raz pierwszy w karierze, podjął się reżyserii własnego spektaklu, który grany jest do dzisiaj. Włączył się również w obchody Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Lublina, przygotowując z tej okazji film "Volta” (2017). Wyreżyserował też takie produkcje jak np. "Vabank", "Vabank II, czyli riposta”, "Kingsajz”, "Deja vu”, "Kiler”, "Kilerów 2-óch”, "Pieniądze to nie wszystko”, "Vinci”, "Ile waży koń trojański?. Z kolei jako założyciel i kierownik artystyczny Studia Filmowego "Zebra” ma na koncie m.in. "Psy”, "Historie miłosne”, "Dzień świra” i "W ciemności”.
 
Z wnioskiem o nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Juliuszowi Machulskiemu zwróciła się Karolina Rozwód - dyrektor Teatru Starego w Lublinie, w związku z przypadającymi w 2022 roku obchodami 200-lecia istnienia oraz 10-lecia wznowienia działalności Teatru Starego w Lublinie.
 
- Juliusz Machulski wniósł ogromny wkład w rozwój Teatru Starego, w życie kulturalne Lublina, a także w promocję Lublina wtedy, kiedy obchodziliśmy 700-lecie nadania praw miejskich” - zaznaczał w trakcie sesji, Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
 
Uchwała o nadaniu tytułu reżyserowi nie została przyjęta jednogłośnie. Swoje zastrzeżenia, co do uhonorowania Machulskiego, zgłosił Piotr Gawryszczak - przewodniczący opozycyjnego w RM, klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.
 
- Dzwoniono do mnie wielokrotnie, kilkanaście osób do mnie w tej sprawie dzwoniło, że wypowiedzi pana Machulskiego powodują trochę takich negatywnych odczuć. Osoba, która ma się za wybitnego twórcę, za inteligenta, posługuje się żargonem rynsztokowym wręcz - mówił Piotr Gawryszczak.
 
Jako dowód przytoczył - jak podkreślił "z pamięci" - słowa reżysera. Przewodniczący stwierdził, że z tego co wie, Machulski miał użyć takiego stwierdzenia jak np. "je..ć PiS, Kościół, frustratów oraz kurdupla z Żoliborza”. - Jeśli tak ma być, to ja dziękuję za takiego honorowego obywatela, który tak się wypowiada - skwitował Gawryszczak.
 
Radny tłumaczył, że takie słowa mogą obrażać członków Kościoła i PiS. Dodał również, że nie wypowiada się co do frustratów, a on sam nie czuje się związany z grupą frustratów. - Co do "kurdupla z Żoliborza” powiem, że nie wiem, kogo miał na myśli autor - powiedział Gawryszczak.
 
Głos zabrał też Marcin Nowak (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) - wiceprzewodniczący RM. Jego zdaniem nie można oceniać kariery przez pryzmiat jednej wypowiedzi.dodał, że jest ona niefortunna w pewnym sensie ale jednocześnie " nie może deprecjonować całego wkładu artystycznego człowieka".
 
 
- To sformułowanie, zakładając, że jest prawdziwe, pojawiło się w prywatnym SMS-ie - zaznaczał Dariusz Sadowski (klub prezydenta Żuka) i dodał, że adresatka zrobiła zrzut ekranu ze swojego telefonu i udostępniła go w mediach społecznościowych - na Instagramie. - Pan Juliusz Machulski ma prawo do poglądów - stwierdził Sadowski.
 
- Przeszukałam internet, na ile to można było zrobić, i znalazłam jedyny portal Plejada.pl, który cytował jakoby prywatny SMS Juliusza Machulskiego do Aleksandry Domańskiej. Czy ten SMS faktycznie miał miejsce, nie wiemy - włączyła się w rozmowę, Karolina Rozwód, dyrektor Teatru Starego w Lublinie.
 
Szefowa teatru podkreśliła również, że sprawdziła Intargrama Domańskiej. Jednak takiego wpisu tam nie odszukała.
 
Za nadaniem tytułu reżyserowi było 19 radnych, 11 przeciw (z klubu PiS), a jeden wstrzymał się od głosu.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy