Reklama

Reklama

Lublin: Powiększy się grono honorowych obywateli miasta. Ma do niego dołączyć Juliusz Machulski

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Lublin: Powiększy się grono honorowych obywateli miasta. Ma do niego dołączyć Juliusz Machulski - Zdjęcie główne

Juliusz Machulski | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Reżyser Juliusz Machulski ma dołączyć do grona honorowych obywateli Lublina. Zdecyduje o tym Rada Miasta. Reżyser jest związany z Lublinem i nakręcił w nim m.in. film "Volta".

Reklama

W trakcie najbliższej sesji (27 stycznia) Rady Miasta Lublin ma zostać podjęta decyzja w sprawie nadania kolejnego Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin. Tytuł ma być nadany reżyserowi Juliuszowi Machulskiemu. 

- Pan Juliusz Machulski, wybitny reżyser filmowy, z Lublinem związany jest od wczesnych lat dziecięcych. Tutaj mieszkał, tu również rodziło się Jego zainteresowanie teatrem i kinem. Jego rodzice – Państwo Halina i Jan Machulscy występowali w Teatrze im. Juliusza Osterwy, zaś ojciec również na deskach Teatru Andersena. Miejsca te Pan Juliusz Machulski, jako dziecko, chętnie odwiedzał, podobnie jak kino Staromiejskie, mieszczące się w obecnym budynku Teatru Starego. Jak sam podkreśla – Lublin w dużej mierze go ukształtował - czytamy w projekcie uchwały.

Reżyser nakręcił w Lublinie m.in. film "Volta". Oprócz tego, jako jeden z pierwszych reżyserów, zaprezentował swój film po wznowieniu działalności kinowej Teatru Starego. W 2014 roku odbyła się prapremiera, napisanej specjalnie na zamówienie Teatru sztuki "Machia”.

- Prezentując na deskach Teatru Starego swoje dzieła, zarówno kinowe, jak i teatralne, Pan Juliusz Machulski niewątpliwie przyczynił się do wykreowania współczesnego wizerunku tej drugiej, najstarszej sceny teatralnej w Polsce. Przez lata swojej działalności artystycznej wniósł istotny wkład w rozwój życia kulturalnego w naszym Mieście, promując Lublin i podkreślając także jego walory społeczne, historyczne i turystyczne - czytamy dalej w projekcie uchwały.

Wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa Machulskiemu, złożyła Karolina Rozwód - dyrektor Teatru Starego. Wniosek został złożony w związku przypadającymi na 2022 r. obchodami 200-lecia istnienia oraz 10-lecia funkcjonowania Teatru Starego w Lublinie oraz "zasługami Pana Juliusza Machulskiego, jakie wniósł w rozwój ww. placówki oraz promocję i życie kulturalne Lublina". 

Machulski jako reżyser filmów kinowych zadebiutował produkcją "Vabank". Wyreżyserował też takie produkcje jak np. "Vabank II, czyli riposta”, "Kingsajz”, "Deja vu”, "Kiler”, "Kilerów 2-óch”, "Pieniądze to nie wszystko”, "Vinci”, "Ile waży koń trojański?. Z kolei jako założyciel i kierownik artystyczny Studia Filmowego "Zebra” ma na koncie m.in. "Psy”, "Historie miłosne”, "Dzień świra” i "W ciemności”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy