Reklama

Ojciec Ludwik Wiśniewski Honorowym Obywatelem Lublina. Nie zabrakło ostrych słów od uhonorowanego.

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Ojciec Ludwik Wiśniewski Honorowym Obywatelem Lublina. Nie zabrakło ostrych słów od uhonorowanego. - Zdjęcie główne

Ojciec Ludwik Wiśniewski Honorowym Obywatelem Lublina. Nie zabrakło ostrych słów od uhonorowanego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - To jest niesamowite, to hańba, żeby ci, którzy tworzyli "Solidarność" zostali wyeliminowani z głównych obchodów - mówił podczas dzisiejszej uroczystości Ojciec Ludwik Wiśniewski, nawiązujac do tegorocznych obchodów rocznicy powstania Soldiarności.

Miasto w podziękowaniu za dbanie o sumienia Polaków

 

Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublin nadawane jest uchwałą Rady Miasta z inicjatywy Prezydenta lub grupy radnych. W sprawie nadania wyróżnienia Ojcu Ludwikowi Wiśniewskiemu uchwałę Rada Miasta podjęła na sesji 23 kwietnia, na której tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin otrzymał również światowej sławy okulista Prof. Giuseppe Guarnaccia. 

 

Dziś (4 września) w Teatrze Starym na Starym Mieście odbyła się uroczystość wręczenia Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin o. Wiśniewskiemu. 

 

- Dzisiejszy dzień to wielkie święto wszystkich lublinian. Miasto zyskuje bowiem honorowego obywatela, który swoją postawą i autorytetem będzie reprezentować i promować. Lublin jest takim miejscem na ziemi, które zawsze zapada w serca tych wszystkich, którzy z naszym miastem związali swoje losy, ale w sercach mieszkańców zapadają też na zawsze wielkie, lubelskie postacie do których zalicza się ojciec Ludwik Wiśniewski - mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. 

 

Prezydent podkreślał również, że nadanie tytułu honorowego obywatela miasta Lublin jest wyrazem wdzięczności i uznania władz miasta za dbanie o sumienia Polaków przez o. Wiśniewskiego - kiedyś i teraz. 

 

- Akt jest wyrazem naszej wdzięczności i wielkiego uznania dla zasług Ojca Ludwika Wiśniewskiego, jako wybitnego duszpasterza naszych czasów, osoby, która swoją służbą kapłańską oraz społeczną wychowała wiele pokoleń Polaków w duchu wartości patriotycznych. Swoją godnej najwyższej pochwały postawą, rozsławia Lublin w Polsce i na świecie - mówił Jarosław Pakuła, przewodniczący Rady Miasta Lublin.

 

Wychowankowie o o. Wiśniewskim

 

Głos zabrał też Aleksander Hall - wychowanek i przyjaciel uhonorowanego, a zarazem polityk i historyk. Wspominał, że o. Ludwik jest synem ziemi zamojskiej, a w Lublinie wstąpił do seminarium u dominikanów. 

 

- W połowie lat 60, gdy byłem uczniem 5 lub 6 klasy szkoły podstawowej i chodziłem do dominikańskiego kościoła św. Mikołaja w Gdańsku. Moją uwagę przykuł młody ksiądz wygłaszający kazania z ambony. Były poruszające, ale nie potrafię dziś odtworzyć, o czym wówczas mówił, natomiast pozostało wrażenie wielkiej autentyczności i żarliwości duchownego - wspominał Aleksander Hall. 

 

Hall opowiedział również, że kilka lat później wraz z przyjaciółmi z klasy maturalnej trafił do o. Ludwika na lekcje religii. Jeden z przyjaciół Hala zaproponował Ojcu, by ten spotykał się z nimi odrębnie, bo mieli kilka tematów, które chcieli poruszyć, ale nie na forum publicznym. O. Ludwik bez wahania przyjął propozycję. 

 

- Sprawy, o których chcieliśmy z nim rozmawiać dotyczyły oceny systemu komunistycznego i tego, jak z nim walczyć. Tworzyliśmy grupę, która niszczyła propagandowe tablice, malowała antykomunistyczne hasła na murach i rozrzucała ulotki produkowane chałupniczymi metodami. Czuliśmy jednak, że daleko tą drogą już nie zajdziemy, więc szukaliśmy autorytetu, który pomoże nam przemyśleć sytuację - mówił Aleksander Hall, dodajac, że o. Wiśneiwski pomógł im przemyśleć wiele spraw, otworzył nowe możliwości przed nimi, poznał ich z różnymi ludźmi np. Stefanem Kisielewskim  i Tadeuszem Mazowieckim - Powtarzał swoim uczniom, że muszą wyrzec się nienawiści, gdyż jest ona siła niszczącą. Przekazał to też na mszy pogrzebowej prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza, który padł ofiarą nienawiści (zginął od ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2019 roku - przyp.red.). 

 

Ojciec Wiśniewski z apelem do rządzących 

 

Ojciec Wiśniewski podziękował za uhonorowanie go, ale nawiązał też do tegorocznych obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które jego zdaniem powinny być radosnym wydarzeniem, a kolejny rok z rzędu świętowano osobno. Miasto Gdańsk (prezydent Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz reprezentuje Platformę Obywatelską) świętuje z częścią legendarnych działaczy Solidarności. Zaś obecne władze NSZZ "Solidarność" - oddzielnie - w tym roku z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim (Prawo i Sprawiedliwość). 

 

- Zawsze czułem się księdzem, który towarzyszy opozycji zwłaszcza młodych ludzi. Moją wielką troską było to, żeby byli oni związani z Kościołem - mówił o. Ludwik Wiśniewski - Lata temu często powtarzaliśmy "nie dajmy się podzielić", bo już były takie tendencje. Kiedy dzisiaj patrzę na Polskę i na nasz naród, to niestety widzę symbole obecnych podziałów np. tegoroczne obchody 40 rocznicy powstania Solidarności To jest niesamowite, to hańba, żeby ci, którzy tworzyli "Solidarność" zostali wyeliminowani z głównych obchodów. Zjeżdżają na te obchody najwyższe władze, które nie są zdolne do zobaczenia co robią? Tak nie można, w ten sposób niszczy się to, co dla każdego z nas jest najważniejsze i najpiękniejsze. Chcę, żeby ten mój "krzyk" i pytania dotarły do tych, których wybralismy - dodawał. 

 

W piątkowej uroczystości wzięli też udział m.in. Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gadańska, Rafał Dutkiewicz - były prezydent Wrocławia i Jacek Karnowski - prezydent Sopotu.

 

Kim jest o. Ludwik Wiśniewski?

 

Ojciec Ludwik Wiśniewski to wieloletni duszpasterz akademicki w Lublinie i działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, który wychowywał i kształtował młodzież w duchu wartości patriotycznych. Przez lata swojej działalności miał wkład w tworzenie środowisk demokratycznej opozycji, a z kręgu wychowanków Ojca wywodzi się wielu liderów niepodległej Polski. Od 1972 do 1981 roku Ojciec Ludwik Wiśniewski pracował w Lublinie jako duszpasterz akademicki, w tym czasie organizował spotkania dyskusyjne z udziałem środowisk niezależnych. Wspólnie ze studentami wspierał robotników – ofiary wydarzeń czerwca 1976 roku. Był współzałożycielem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, sygnatariuszem „Apelu do społeczeństwa polskiego” oraz uczestnikiem ogólnopolskich spotkań działaczy ROPCIO. W latach 1977–1979 uczestniczył w spotkaniach z działaczami KSS Komitetu Obrony Robotników. Współtworzył i wspomagał Ruch Młodej Polski. Od 1980 roku był kapelanem Solidarności, a po 13 grudnia 1981 roku zajął się organizacją pomocy osobom represjonowanym. W Lublinie był duszpasterzem Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw oraz pomysłodawcą i założycielem Akademii „Złota 9”– szkoły służby obywatelskiej dla młodzieży Lubelszczyzny. Jest Honorowym Obywatelem m.in. Gdańska i Wrocławia. W zeszłym roku był gościem Akademii Sztuk Przepięknych Pol'and'Rock Festval (wcześniej Przystanek Woodstock). 

 

Ojciec Wiśniewski jest znany z krytyki niektórych osób i instytucji. W 2018 roku nie szczędził ostrych słów mediom, o. Tadeuszowi Rydzykowi i rządzącym. Mówił wówczas o "parodii chrześcijaństwa", "nienawiści na ulicach" i "comiesięcznej profanacji krzyża". Na łamach Tygodnika Powszechnego pisał, że " W Polsce umiera chrześcijaństwo. Wykorzenili je gorliwi członkowie Kościoła", komentując dane Statystyki Kościoła Katolickiego, z których wynikało, że dramatycznie spadła liczba wiernych chodzących na msze. 

 

Honorowi Obywatele Miasta Lublin

 

W gronie Honorowych Obywateli Miasta Lublin znajdują się: Prof. Wiesław Chrzanowski, Prof. Andrzej Nikodemowicz, Dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, Prof. Rocco Buttiglione, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Prof. Norman Davies, Ks. Arcybiskup Bolesław Pylak, Św. Jan Paweł II, Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski, O. Hubert Czuma, Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski, O. Ludwik Wiśniewski oraz Prof. Giuseppe Guarnaccia. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE