"W Prawie i Sprawiedliwości jest problem z nepotyzmem"
W trakcie konferencji prasowej lubelski senator Jacek Bury współpracujący z ugrupowaniem Polska 2050 Szymona Hołowni, wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia Polski 2050, poruszyli sprawę zatrudniania radnych w spółkach miejskich. Poza tym, podkreślają, że nie ma dnia, żeby nie słyszeć o kolejnych żonach, córkach, mężach i synach polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy znaleźli miejsce pracy spółkach skarbu państwa.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Szymon Hołownia: Państwo nie może być bankomatem skrzyżowanym z wpłatomatem [WIDEO, GALERIA]
- Przez Polskę przetacza się w ostatnim czasie fala dyskusji na temat tego, jak rządzący wykorzystują pieniądze podatników do uposażania siebie i swoich ludzi. My jesteśmy za tym, żeby życie publiczne było transparentne. Nie ma u nas zgody na wykorzystywanie pieniędzy podatników do celów prywatnych, partyjnych, czy do wynagradzania działaczy za ich wierność - mówił Jacek Bury.
Dodaje też, że kiedy parę lat temu Jarosław Kaczyński - prezes PiS, chciał przykryć aferę z wysokimi nagrodami dla ministrów rządu PiS i postanowił obniżyć posłom wynagrodzenie.
- Kaczyński zrobił to jedną, samodzielną decyzją. Pokazał, że traktuje Polskę jak swoją własność. W tej chwili mamy sytuację trochę odwrotną, ponieważ w Prawie i Sprawiedliwości jest problem z nepotyzmem. Posłowie i senatorowie uciekają ze swoich funkcji do spółek Skarbu Państwa i burzą się przeciwko temu, że inni mają, a oni nie. To klasyczna wojna o stołki. Pan Kaczyński zdecydował, więc o podniesieniu uposażeń swoim posłom i senatorom od tak - po prostu. On bawi się naszymi pieniędzmi - podkreślał senator.
CZYTAJ TAKŻE: Pierwsze koło powiatowe Polski 2050 Szymona Hołowni na Lubelszczyźnie. Powstało w Puławach
Polska 2050 wyjaśnia, że jest za tym, żeby politycy zarabiali godziwe pieniądze, ale powinno to być przemyślane i realizowane z zachowaniem najwyższych standardów. Instytut Strategie 2050 przygotował propozycję zgodnie, z którą podwyżki dla posłów, ministrów, prezydenta powinny wiązać się też ze wzrostem płac dla wszystkich urzędników. Jednocześnie zdaniem Polski 2050 niedopuszczalna jest sytuacja, gdy władza daje sobie więcej pieniędzy, a pensje w Służbie Cywilnej są zamrożone. - Postulujemy też zakończyć patologię jaką jest obsadzanie SSP politykami wiernych PiS, jako nagrodę lub rekompensatę - dodawał Bury.
Lubelscy radni powinni zrezygnować z posad w spółkach?
Działacze Polski 2050 swoją konferencję zorganizowała pod Urzędem Miasta Lublin. Uważają, że ich zdaniem niezrozumiały jest fakt, że również radni miejscy z Lublina łączą swoje mandaty z pracą w podległych im spółkach należących do gminy. Tylko w ubiegłym roku kilku radnych łącznie zarobiło z miejskich spółek ponad 0,5 mln złotych. W związku z tym Polska 2050 zwraca się do prezydenta Lublina - Krzysztofa Żuka o podjęcie dyskusji na ten temat, a miejskich radnych zachęca do rezygnacji z posad.
- Polska 2050 od samego początku bardzo jasno mówi – "tak” dla transparentności w zatrudnianiu w spółkach miejskich i skarbu państwa. "Tak” dla zatrudniania ekspertów, a nie działaczy partyjnych. I zdecydowane "nie” dla politycznego nepotyzmu - mówił Rafał Maksymowicz - Nie łudźmy się, że PiS sam się oczyści z patologii. Może okazać się, że jedynym wyjściem będzie odsunięcie ich od władzy, ale nie rezygnujmy z tego, że możemy poprawić jakość polskiej polityki w całości.
- Powinna być możliwość, dyskusji i wypowiadania się ludzi, którzy łożą na to wszystko. my jako Polska 2050 nie boimy się rozmawiać - uzupełniała Beata Brzozowska-Zburzyńska.
- Zakaz łączenia funkcji radnego i pracownika miejskiej spółki będzie korzystny dla miasta, ponieważ na takich stanowiskach powinny być zatrudniane osoby z przygotowaniem praktycznym i doświadczeniem, a nie ze względu na polityczne znajomości - podkreślał Karol Dąbrowski.
Konferencja prasowa przedstawicieli Polski 2050
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.