Reklama

Reklama

Lublin: Posadzą nowe drzewa w Ogrodzie Saskim? Specjalnie dla wiewiórek

Opublikowano: 20 lipca 2021 15:55
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Posadzą nowe drzewa w Ogrodzie Saskim? Specjalnie dla wiewiórek - Zdjęcie główne

Posadzą nowe drzewa w Ogrodzie Saskim? Specjalnie dla wiewiórek | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do władz miasta wpłynęła petycja, której autor wnioskował o posadzenie nowych drzew - orzechów w Ogrodzie Saskim. Przekonuje on, że wiewiórki żyjące w tej okolicy, miałyby wówczas co jeść i nie ginęłyby pod kołami samochodów, gdy szukają pokarmu w innych miejscach.

Reklama

Do Krzysztofa Żuka - prezydenta Lublina trafiła petycja w sprawie podjęcia działań w celu ochrony wiewiórek w Parku Saskim, który jest też nazywany Ogrodem Saskim. Żeby ochronić te zwierzęta, autor pisma wnioskuje o dosadzenie orzechów włoskich w parku jako miejsc naturalnego schronienia i źródła pokarmu dla wiewiórek.

- Jak wynika z obserwacji ilość pokarmu w szczególności orzechów dla wiewiórek bytujących w parku jest niewystarczająca. W parku rośnie bowiem jedynie jeden orzech włoski. Z tych względów wiewiórki w poszukiwaniu jedzenia zmuszone są przemieszczać się poza teren parku przez ruchliwą ulicę (ul. Króla Stanisława Leszczyńskiego i ul. Lubomelską) niejednokrotnie ginąc pod kołami samochodów - czytamy w petycji.

CZYTAJ TAKŻE: W Lublinie działa okno życia dla małych, porzuconych zwierząt

Zdaniem autora rozwiązaniem wydaje się dosadzenie drzew (orzechów), przy czym nie chodzi o małe sadzonki, ale o drzewa większych rozmiarów, które będą w stanie przyjąć się w parku.

W odpowiedzi na petycje poinformowano, że Ogród Saski w Lublinie jako świadectwo kultury, stylu, epoki i oryginalnej kreacji artysty - projektanta inż. Feliksa Bieczyńskiego jest obiektem zabytkowym wpisanym do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubelskiego. Oznacza to, że wszelkie prace na jego terenie należy uzgadniać z konserwatorem zabytków. 

Oprócz tego, podkreślono też, że zakończona w 2013 roku rewaloryzacja Ogrodu miała na celu przywrócenie do świetności wymienione założenie ogrodowe. Dlatego wszystkie dotychczas wykonane nasadzenia zostały zrealizowane w myśl idei przyświecającej jego twórcy oraz zgodnie z kanonem stylu ogrodu angielskiego.

- Rozwiązanie zaproponowane w przedmiotowej petycji wiązałoby się z ingerencją w skład gatunkowy roślinności Ogrodu Saskiego. Z kolei migracje zwierząt leżą w ich naturze i odbywają się nie tylko w poszukiwaniu pożywienia, ale również w celu rozrodu. Nie należy także zapominać, że do podstawowych pokarmów, jakimi żywią się wiewiórki należą: nasiona ukryte w szyszkach drzew iglastych, a także drzew liściastych (np.: żołędzie dębu, nasiona klonu), orzechy, pestki, owoce, młode pąki drzew, grzyby, larwy owadów, małe jaszczurki, czy jaja ptaków - czytamy w odpowiedzi.

Dalej zaznaczono, że Ogród jest ekosystemem o bogatej bioróżnorodności, zapewniającym zróżnicowany pokarm dla wiewiórek.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: W dzielnicy Rury brakuje miejsc do parkowania? Radna ma pomysł, gdzie stworzyć nowe

- Tym samym, zarówno ze względów historycznych (zachowanie składu gatunkowego zgodnego z oryginalnym projektem Ogrodu Saskiego), jak i przyrodniczych (bogata bioróżnorodność flory i fauny Ogrodu, wydająca się zaspokajać potrzeby pokarmowe wiewiórek), brak jest przesłanek do uwzględnienia petycji i wykonania na terenie Parku nasadzeń drzew gatunku orzech włoski - czytamy w podsumowaniu odpowiedzi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.