Reklama

Reklama

Lublin: Plan miejscowy na Głusku i Abramowicach do zmian. Wiemy, co miałoby powstać

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Plan miejscowy na Głusku i Abramowicach do zmian. Wiemy, co miałoby powstać - Zdjęcie główne

Plan miejscowy na Głusku i Abramowicach do zmian. Wiemy, co miałoby powstać | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto zachęca do udziału w konsultacjach planistycznych dla rejonu Głusk-Abramowice. Rozwiązania zawarte w planie umożliwiłyby np. wykorzystanie gruntów rolnych pod inwestycje mieszkaniowe i usługowe.

Reklama

- Projekt dotyczy blisko 160 ha powierzchni częściowo zagospodarowanych terenów, które nie posiadają obowiązującego planu miejscowego. Jego uchwalenie pozwoli na wykorzystanie gruntów rolnych pod inwestycje mieszkaniowe i usługowe, zaplanowane zgodnie z zasadami kształtowania polityki przestrzennej i powstrzyma indywidualną zabudowę realizowaną na podstawie wydawanych decyzji administracyjnych. Prezentowana propozycja planu obejmuje strefę Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych, nowe tereny pod ogólnodostępną zieleń, w tym nowy park i strefy szczególnych przestrzeni publicznych. Ponadto zabytki występujące w granicach opracowania, zostaną objęte dodatkową ochroną planistyczną. Dogodny dojazd do domów przyszłych mieszkańców zabudowy jednorodzinnej mają zapewnić nowe rozwiązania komunikacyjne - mówi Małgorzata Żurkowska, Główny Urbanista Miasta.
 
Wnioski składane do projektu planu dotyczyły uporządkowania obsługi komunikacyjnej oraz umożliwienia podziału i przekształcenia działek rolnych na budowlane. Zagospodarowanie i użytkowanie tej części Głuska i Abramowic to głównie dolinna zieleń nieurządzona, pola uprawne i zabudowa jednorodzinna. Niewielkie obszary usług występują tylko w centrum dzielnicy Głusk.
 
- Projekt planu zmienia przeznaczenie działek i dopuszcza nową niską zabudowę w postaci domów jednorodzinnych i usług w różnych konfiguracjach. To maksymalnie dwukondygnacyjna zabudowa jednorodzinna, jednorodzinna z dopuszczeniem usług, jednorodzinna i usługowa, usługowa i usługowa z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Budynki niewiele wyższe, 12 metrowe, dopuszczone są na terenach przeznaczonych pod obiekty produkcyjne, składy i magazyny przy granicy miasta. Obsługę komunikacyjną nowej zabudowy przejmie zaplanowany układ nowych dróg, chodników i ścieżek pieszo-rowerowych. Pas drogowy ul. Abramowickiej w proponowanym kształcie spełni warunki techniczne dla drogi klasy głównej - wyjaśnia Joanna Stryczewska z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Przez okolice przebiega Ekologiczny System Obszarów Chronionych. Obejmuje dolinę rzeki Czerniejówki, obecne tereny pól poniżej ul. Miętowej oraz zieleni wysokiej poniżej ul. Przepiórczej. Zadaniem planu zagospodarowania będzie ochrona doliny rzeki przed nieodpowiednim zainwestowaniem. Dlatego projekt dokumentu wyznacza tu tereny zieleni nadrzecznej ze zbiornikami retencyjnymi i zieleni urządzonej. Rezerwuje tym samym miejsce pod nowy park miejski. Zgodnie z projektem planu szpalery drzew mogą pojawić się również przy nowej zabudowie. Do tego, proponowane w projekcie planu zapisy nakazują realizację nasadzeń minimum jednego drzewa na jedno miejsce postojowe na terenach wyznaczonych pod parkingi.
 
Taka ochrona planistyczna ma objąć również zabytkowe elementy dawnego miasteczka Głusk z kościołem parafialnym i budynkiem dawnego zajazdu (ratuszem). Projekt nakazuje zachowanie dawnego układu urbanistycznego miasteczka z rozplanowaniem ulic wraz z parterowymi chałupami z dekoracyjnymi gankami na froncie. Uwzględnia układ ruralistyczny dawnej wsi Dominów i stanowiska archeologiczne. Miejsce lokalizacji dawnej synagogi proponuje do upamiętnienia jako szczególna przestrzeń publiczna m.in. w formie wyróżnienia w nawierzchni placu.
 
 
- Zapisy projektu planu miejscowego wskazują na stosowanie uniwersalnych rozwiązań na etapie prac projektowych, by wypracowane rozwiązania były dostępne również dla osób ze szczególnymi potrzebami. Projekt zakazuje stosowania jaskrawych kolorów pokryć dachów i ustala kolorystykę ścian elewacji budynków o niskim nasyceniu. Wprowadza ograniczenia w umieszczaniu nośników reklamowych. Wyznacza i sankcjonuje tereny cmentarza parafialnego z jego zabytkową częścią - dodaje Joanna Stryczewska.
 
Z projektem planu można zapoznać się w siedzibie Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin przy ul. Wieniawskiej 14 i na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej do 25 maja. 20 maja odbędzie się dyskusja publiczna nad propozycjami zawartymi w projekcie. Uwagi można zgłaszać najpóźniej do 10 czerwca.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy