reklama
reklama

Lublin: Organizacje pozarządowe pomogą miastu. Chodzi o pomoc społeczną, kulturę i sport

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: Organizacje pozarządowe pomogą miastu. Chodzi o pomoc społeczną, kulturę i sport - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW przyszłym roku wiele zadań publicznych Lublina z zakresu pomocy społecznej, kultury czy sportu będzie realizowanych przez organizacje pozarządowe. Zdecydowała o tym Rada Miasta Lublin
reklama

Na ostatniej (21 października) sesji Rady Miasta Lublin, został przyjęty program współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2022 rok. Określa on rodzaje zadań oraz formy współpracy samorządu ze stowarzyszeniami, fundacjami i innymi organizacjami prowadzącymi działalność o charakterze pożytku publicznego. Pula środków finansowych na dotacje dla organizacji pozarządowych może wynieść nawet 55 mln zł.
 
- Organizacje pozarządowe są dla naszego samorządu kompetentnym i odpowiedzialnym partnerem. Trudno obecnie wyobrazić sobie realizację wielu zadań i obowiązków miasta, zwłaszcza w zakresie oferty kulturalnej, sportowej czy z obszaru pomocy społecznej bez efektywnej współpracy i wsparcia organizacyjnego ze strony trzeciego sektora. Nasze dotychczasowe pozytywne doświadczenia w tym zakresie pokazują, że partnerstwo na płaszczyźnie samorząd  NGO znakomicie się sprawdza, a lubelskie organizacje są bardzo zaangażowane w życie miasta i mieszkańców. Nowością tegorocznego Programu współpracy będzie włączenie organizacji pozarządowych w działania na rzecz ludzi młodych w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.
 
 
Program współpracy określa zadania miasta w kilkunastu różnych dziedzinach i obszarach życia, które będą realizowane we współpracy finansowej lub pozafinansowej z organizacjami pozarządowymi. W ten sposób będą zlecane niektóre zadania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Będą to m.in. usługi asystenta osoby z niepełnosprawnościami, rehabilitacji, organizacja programów wspierających, zajęć edukacyjnych, terapeutycznych i opiekuńczych dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz prowadzenie specjalistycznych placówek.
 
Działania będą realizowane przede wszystkim w pomocy społecznej. Miasto powierzy w tej formie realizację zadań z zakresu wspierania rodziny i pieczy zastępczej, poprzez m.in. prowadzenie placówek wsparcia dziennego dla dzieci, placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego i poprzez realizację różnorodnych programów na rzecz dzieci i młodzieży. W ten sposób finansowane są również działania miasta z przeciwdziałania bezdomności, jak prowadzenie noclegowni, schronisk dla osób zagrożonych bezdomnością, ogrzewalni i żywienia w formie kuchni społecznych czy dystrybucji żywności dla mieszkańców znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Program obejmuje świadczenie usług dla osób, które ze względu na wiek, chorobę czy niepełnosprawność, wymagają częściowej lub całodobowej opieki i pomocy, w tym osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz wsparcie osób w sytuacji kryzysowej, m.in. z problemem przemocy w rodzinie. Miasto zleci też organizacjom pozarządowym prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, a także prowadzenie świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym.
 
 
Z kolei do zadań z dziedziny kultury i sztuki będzie należała organizacja przedsięwzięć kulturalnych o zasięgu miejskim, regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym – Miasto Kultury i lokalnym, mającym na celu zwiększenie potencjału kulturalnego lubelskich dzielnic - Dzielnice Kultury. Do tego, dotacje finansowe otrzyma tworzenie kolekcji sztuki współczesnej oraz dwa zadania – Kultura dla wszystkich oraz Miasto edukacji kulturalnej, mające zwiększyć dostępność do kultury oraz rozwój edukacji kulturalnej w mieście. Ze wsparciem organizacji pozarządowych będą realizowane zadania publiczne z zakresu sportu  organizacja programów szkolenia sportowego, zajęć i zawodów, w tym program Aktywny Lublin promujący aktywność fizyczną mieszkańców Lublina w każdym wieku.
 
Wsparciem zostaną objęte również działania z zakresu ochrony środowiska. Będzie to realizacja programów zwiększających świadomość ekologiczną mieszkańców w sprawach dotyczących ochrony powietrza, gospodarki odpadami, selektywnej zbiórki odpadów, gospodarki obiegu zamkniętego, ochrony dzikich zwierząt oraz zasobów przyrodniczych Lublina.
 

Polub fanpage Lublin24, bądź na bieżąco!

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama