Reklama

Reklama

Lublin: Nowy Plac Litewski ma już kilka lat. Remont skończył się 5 lat temu

Opublikowano: wt, 14 cze 2022 13:34
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mija 5 lat odkąd skończył się remont Placu Litewskiego. W ramach inwestycji pojawiła się m.in. nowa fontanna, zieleń, nawierzchnia i zniknęła ulica. Projekt obejmował również deptak, odnowiony rok później.

Reklama

Rewitalizacja zakończyła się w czerwcu 2017 roku, po kilkunastu miesiącach prac. 

- Realizując ten projekt zakładaliśmy, że stworzy on zupełnie nową jakość przestrzeni publicznej i odzyskamy w Lublinie salon miasta, z którego możemy być dumni. Dzisiaj, dzięki rewitalizacji, mamy nagradzaną przez znawców, wielofunkcyjną przestrzeń o wysokiej jakości, zachęcającą do wypoczynku i spacerów, gdzie seniorzy zyskali wygodne i łatwo dostępne miejsce spotkań, a młodzież i dzieci miejsce do aktywnego spędzania czasu. To budujące, że serce miasta otoczone zabytkową architekturą jest tak chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Modernizacja części Śródmieścia objęła teren około 4,5 ha powierzchni. Nowością i największą zmianą było wyłączenie ruchu kołowego i przekształcenie w reprezentacyjny pasaż pieszy ulicy Krakowskiego Przedmieścia na odcinku od ul. Kołłątaja do ul. Kapucyńskiej oraz ul. Plac Litewski. Przed remontem, przez Plac Litewski przebiegała ulica, którą jeździły m.in. autobusy. W wyniku inwestycji drogi już nie ma. Z kolei w miejscu dotychczasowej fontanny miejskiej stanął kompleks urządzeń wodnych, umożliwiający tworzenie pokazów multimedialnych.

Poza tym, w efekcie rewitalizacji Plac Litewski otrzymał nowy układ przestrzenny, nawierzchnię, nasadzenia i elementy małej architektury. Nowe oblicze zyskały też sąsiednie place Czechowicza oraz ojca Krąpca. Natomiast w 2018 roku odnowiono również nawierzchnię deptaka w ciągu Krakowskiego Przedmieścia. Przestrzeń zyskała nową jakość, z lepszym oświetleniem, nasadzeniami drzew i ławkami.

- Przy okazji rewitalizacji wykonano prace archeologiczne prowadzone na Placu Litewskim, deptaku i placu Łokietka. Były to najszersze i najbardziej znaczące z punktu widzenia naukowego badania archeologiczne, jakie kiedykolwiek dotąd przeprowadzono w Śródmieściu Lublina. Podsumowała je publikacja „Krakowskie Przedmieście w 450-lecie Unii Lubelskiej” - informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Całkowity koszt projektu to 67 mln zł, wartość dofinansowania z Unii Europejskiej - 42 mln zł, a dofinansowanie z budżetu państwa - blisko 6 mln zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy