Reklama

Reklama

Lublin: Naukowcy UMCS wydali publikację. Jest związana z Kabaretem "Sarmaci"

Opublikowano: czw, 29 lip 2021 12:40
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Lublin: Naukowcy UMCS wydali publikację. Jest związana z Kabaretem "Sarmaci" - Zdjęcie główne

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ukazała się publikacja pt. "Historyjki polskie Studenckiego Koła Historyków Satyryków UMCS i Kabaretu <Sarmaci>", autorstwa dra hab. Leszka A. Wierzbickiego, prof. UMCS i dra Bartosza Staręgowskiego.

Reklama

Książka zawiera zarys historii Koła i Kabaretu, które funkcjonowały w Instytucie Historii UMCS w latach 2011-2015. W publikacji zamieszczono teksty dwudziestu spektakli satyryczno-historycznych, z których dwa odnoszą się do wydarzeń związanych z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej.

- W dzisiejszych czasach nasze skojarzenia z historią nie zawsze bywają najprzyjemniejsze. Często kojarzona jest ona z nudnym wkuwaniem na pamięć dat i wydarzeń w kilku następujących po sobie cyklach: szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum. Taki obraz historii wyłania się nam najczęściej w wyniku naszych własnych doświadczeń i w gruncie rzeczy przedstawia historię jako żmudną i nudną masę materiału, który trzeba opanować. O tym, że historia nie musi wcale taka być, pokazuje Koło Historyków Satyryków działające na UMCS-ie od marca 2011 roku. Organizacja, znana również pod nazwą Kabaret "Sarmaci”, miała na celu przedstawianie pewnych znamiennych wydarzeń z historii Polski w taki sposób, by z jednej strony przypominać o ważnych wydarzeniach z dziejów narodu, a z drugiej – popularyzować historię w szerszych kręgach odbiorców, niż tylko wśród tych znających się na historii. Koło nie było typowym kabaretem, który przygotowuje krótkie kilkuminutowe skecze, zazwyczaj z udziałem kilku osób. Jego działalność polegała na wystawianiu inscenizowanych spektakli historycznych, które miały realizować zasadę: <nauka poprzez zabawę> (…) Najważniejsze jest jednak to, że Kabaret narodził się w środowisku akademickimi i był tworzony przez samych studentów - czytamy we wstępie.

Autorami publikacji są dwie osoby związane z uczelnią. Pierwsza z nich to dr hab. Leszek A. Wierzbicki, prof. UMCS – pracownik naukowy Katedry Historii XVI-XIX w. i Europy Wschodniej na Wydziale Humanistycznym UMCS. Specjalizuje się w historii nowożytnej XVI-XVIII w. Był opiekunem Koła Historyków Satyryków UMCS. Z kolei drugim autorem jest dr Bartosz Staręgowski – były członek Koła, absolwent studiów doktoranckich UMCS. Obecnie pracownik Archiwum Państwowego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy