Reklama

Reklama

Lublin: Nauczyciele z Ukrainy zaczynają pracę w lubelskich szkołach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Nauczyciele z Ukrainy zaczynają pracę w lubelskich szkołach - Zdjęcie główne

Miasto Lublin oraz Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej podpisały umowę o współpracy, która rozpoczyna realizację projektu | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Blisko 50 osób z Ukrainy będzie pracować w lubelskich szkołach jako pedagodzy. Miasto uruchomiło program "Cash for Work".

Reklama

- Wdrożenie pilotażowego programu zatrudnienia interwencyjnego uchodźców, to kolejny krok na rzecz przebywających w Lublinie obywateli Ukrainy. Poza zapewnieniem odpowiednich warunków bytowych chcemy pomóc im w usamodzielnieniu się i stworzyć możliwość zatrudnienia. Jutro pracę w lubelskich szkołach podejmie 47 pedagogów z Ukrainy. Ich zadaniem będzie wsparcie uczniów, nauczycieli i rodziców w integracji oraz wspólnej pracy, co jest niezwykle ważne dla dzieci rozpoczynających naukę w nowym kraju. Cieszę się, że Lublin jest pierwszym miastem w Polsce realizującym tego typu projekt - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Opieką asystenta z Ukrainy objęto 39 lubelskich szkół, w tym 31 szkół podstawowych i 8 ponadpodstawowych. W zależności od liczby ukraińskich dzieci w danej szkole, przydzielono jednego lub dwóch asystentów. Dodatkowo jedna osoba w roli koordynatora wszystkich asystentów pracować będzie w Wydziale Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin. Wszystkie osoby rozpoczęły pracę 30 marca. Praca asystenta z Ukrainy będzie wykonywana przez 6 godzin dziennie (30 tygodniowo) przez 3 miesiące. Do udziału w projekcie ukraińscy nauczyciele zgłosili się przez ankiety dystrybuowane przez Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie i Biura Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin.

- Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej od ponad 10 lat niesie pomoc humanitarną w kryzysach uchodźczych wykorzystując mechanizm zapomóg finansowych oraz zatrudnienia interwencyjnego między innymi w Libanie i Ukrainie. PCPM realizuje programy Cash for Work w oparciu o wytyczne ONZ – Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Cieszę się, że rozpoczynamy współpracę z Lublinem, który od samego początku rosyjskiego ataku na Ukrainę, wspólnie z organizacjami pozarządowymi uruchomił szeroki pakiet działań pomocowych na rzecz uciekających przed wojną ukraińskich obywateli - mówi Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

W zakres zadań asystentów wchodzą: podejmowanie współpracy z pracownikami szkoły w zakresie realizacji zadań opiekuńczych w stosunku do uczniów pochodzących z Ukrainy, organizowanie spotkań integracyjnych uczniów pochodzących z Ukrainy uczęszczających do różnych oddziałów klasowych szkoły, udzielanie uczniom pochodzącym z Ukrainy pomocy w odrabianiu prac domowych, wspieranie uczniów pochodzących z Ukrainy w pokonywaniu trudności adaptacyjnych, podejmowanie działań zmierzających do integracji uczniów pochodzących z Ukrainy ze społecznością uczniowską szkoły, wspieranie uczniów pochodzących z Ukrainy w kontaktach z nauczycielami szkoły, pośredniczenie w kontaktach pomiędzy szkołą a opiekunami uczniów pochodzących z Ukrainy, wykonywanie innych zadań określonych przez dyrektora szkoły. Miejskie przedszkola i szkoły przyjęły już ponad 1,5 tys. wychowanków i uczniów z Ukrainy.

Z kolei sam program "Cash for Work” ma na celu wsparcie samorządów i organizacji pozarządowych w rozszerzeniu działań na rzecz uchodźców z Ukrainy. Jest on realizowany przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej we współpracy z Miastem Lublin oraz Lubelskim Społecznym Komitetem Pomocy Ukrainie. Fundacja PCPM wypłaca wynagrodzenie, a samorząd lub inna organizacja partnerska jest odpowiedzialna za ustalanie zadań dla pracownika i nadzór nad jego codzienną pracą. Finansowanie programu zapewnia amerykańska organizacja CARE.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy