Reklama

Reklama

Lublin: Darmowe parkingi, autobusy i przedszkola dla Ukraińców. Miasto przedłużyło pomoc dla uchodźców

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: JN

Lublin: Darmowe parkingi, autobusy i przedszkola dla Ukraińców. Miasto przedłużyło pomoc dla uchodźców - Zdjęcie główne

Darmowe parkingi, autobusy i przedszkola dla Ukraińców. Miasto przedłużyło pomoc dla uchodźców | foto JN

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni miejscy zgodzili się na przedłużenie bezpłatnych przejazdów komunikacja miejską i darmowego parkowania dla uchodźców z Ukrainy. Poza tym, ukraińskie dzieci będą mogły bezpłatnie korzystać z przedszkoli.

Reklama

Od kilku tygodni trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W związku z tym do Polski, w tym do Lublina przyjeżdżają obywatele Ukrainy szukający schronienia i pomocy. Miasto podejmuje różne działania pomocowe. 

W trakcie czwartkowej (31 marca) sesji Rada Miasta Lublin zgodziła się na przedłużenie bezpłatnych parkingów dla obywateli Ukrainy. Chodzi o miejsca w strefie płatnego parkownaia. 

- Rozwiązanie to umożliwi uchodźcom swobodne przemieszczanie się po naszym mieście, bez ponoszenia dodatkowych opłat. Obowiązkiem obywatelskim jest niesienie pomocy uciekającym przed wojną Ukraińcom, a przyznanie uprawnień do bezpłatnego postoju pojazdów jest wyrazem solidarności z narodem ukraińskim, który z ogromną determinacją opiera się rosyjskiej agresji - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Oprócz tego, radni zgodzili się na przedłużenie dla Ukraińców bezpłatnych przejazdów komunikacja miejską.

- Przedmiotowy projekt uchwały dotyczy przedłużenia uprawnień do bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy, poszkodowanych prowadzonymi na terenie ich kraju działaniami wojennymi, co umożliwi im swobodne przemieszczanie się komunikacją miejską bez konieczności ponoszenia opłat za przewóz. Powyższe stanowić będzie wyraz solidarności oraz wsparcia z obywatelami Ukrainy dotkniętymi wojną na Ukrainie - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Uchwały w sprawie zwolnień z opłat za parkingi i komunikację miejską podjęto na sesji 3 marca i miały obowiązywać do końca tego miesiąca. Teraz przedłużono je do 30 kwietnia.

Poza tym, w roku szkolnym 2021/2022, do 31 sierpnia wprowadzono całkowite zwolnienie z opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego dla rodziców lub opiekunów dzieci z Ukrainy. Aktualnie w lubelskich przedszkolach jest 288 dzieci z Ukrainy, zapisanych po wybuchu wojny, czyli po 24 lutego. Łącznie miejskie przedszkola i szkoły przyjęły już ponad 1600 ukraińskich wychowanków i uczniów.

- Biorąc pod uwagę 8-godzinny czas korzystania z przedszkoli (w tym płatne 3 godziny), wyżej wskazaną liczbę dzieci i okres obowiązywania uchwały (od 15 kwietnia do 31 sierpnia 2022 r.), szacuje się brak wpływu do budżetu dochodów na kwotę ok. 49 590 zł - napisano w uchwale.

Władze miasta zapowiedziały, że jeśli będzie to konieczne - zniesienie opłat dla uchodźców zostanie przedłużone w zależności od tego co będzie działo się w Ukrainie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy