W najbliższym czasie w regionie zapowiadane są burze połączone z silnymi opadami deszczu oraz wiatrem. Dlatego Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w ramach cyklu "Okiem eksperta", gdzie publikowane są komentarze specjalistów na dane tematy, przygotował tekst o burzach. Można w nim znaleźć odpiwiedzi na takie pytania jak np.: Gdzie się przed nimi schronić i czy warto bezkrytycznie ufać wielokrotnie powtarzanym radom dot. tego zjawiska meteorologicznego? Czym jest detekcja wyładowań atmosferycznych i jak działają detektory? Swoją wiedzą podzielił się dr Marek Kopciuszyński z Instytutu Fizyki UMCS.
- Przy okazji sezonu burzowego, a chyba znacznie częściej po przejściu gwałtownych burz, dużo mówi się o bezpieczeństwie. Dzięki temu praktycznie każdy wie, że podczas burzy najlepiej pozostać w budynku, ewentualnie w samochodzie, a jeśli jesteśmy na zewnątrz, to trzeba zejść ze wzniesienia, pamiętając o tym, żeby nie chować się pod drzewami. Mimo to wypadki porażenia przez wyładowanie atmosferyczne (często śmiertelne) się zdarzają - czytamy fragment tekstu.
Uczelnia przypomina też, że na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS znajduje się detektor wyładowań atmosferycznych. Zbliżające się burze oraz ilość wyładowań atmosferycznych można śledzić na stronie internetowj burza.umcs.lublin.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.