Reklama

Reklama

Lublin: Mieszkańcy Wrotkowa chcą więcej miejsc parkingowych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Mieszkańcy Wrotkowa chcą więcej miejsc parkingowych - Zdjęcie główne

Mieszkańcy Wrotkowa chcą więcej miejsc parkingowych | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy Wrotkowa zwrócili się z prośbą o przebudowę ul. Samsonowicza. W wyniku inwestycji miałyby powstać dodatkowe miejsca parkingowych. Władze miasta odpowiedziały, że nie jest to teraz możliwe.

Reklama

Mieszkańcy na przebudowę czekają od lat

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin Leszek Daniewski (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) zaapelował do władz miasta o przebudowę ul. Samsonowicza w dzielnicy Wrotków.

- Już w roku 2009 zgłosiłem do budżetu Lublina wniosek o przejęcie przez miasto małego odcinka tej ulicy od strony ul. Wapowskiego, przebiegającego częściowo po terenie prywatnym, co umożliwiłoby przygotowanie dokumentacji przebudowy całej ul. Samsonowicza. Minęły lata, a mieszkańcy nadal czekają na jej przebudowę. Wykonanie tego zadania stało się szczególnie ważne kiedy Spółdzielnia Mieszkaniowa W.Z.Nałkowskich uniemożliwiła dojazd i parkowanie mieszkańcom Wspólnot Samsonowicza 3, 27, 37 oraz Nałkowskich 84 - napisał w interpelacji, Leszek Daniewski.

Mieszkańcy tych bloków oraz ich administrator AD-BUD Sp. z o.o., który wspiera mieszkańców w rozwiązaniu tego problemu, zwracali się wówczas do wiceprzewodniczącego o pomoc. W ciągu kilku ostatnich lat odbyło się wiele spotkań w sprawie rozwiązania problemu. Daniewski przypomniał, że w tym okresie składał w tej sprawie interpelacje i zapytania oraz wnioski do budżetu miasta, z nadzieją na pozytywne jej zakończenie, a tym samym rozwiązanie sporu mieszkańców ze Spółdzielnią Mieszkaniową.

- Uzgodniony z mieszkańcami projekt zakłada wykonanie "sięgaczy", umożliwiających dostęp do drogi publicznej oraz zwiększenie ogólnodostępnych miejsc parkingowych dla ww. Wspólnot. Prace projektowe i wszelkie niezbędne uzgodnienia dokumentacji prawdopodobnie zostały zakończone, jednak zadanie to nie znalazło się w tegorocznym budżecie - napisał wiceprzewodniczący.

Brakuje miejsc parkingowych

Mieszkańcy Wspólnota Mieszkaniowych Samsonowicza 3, 27, 37 i Nałkowskich 84 oraz firma AD-BUD po raz kolejny zwrócili się do Daniewskiego z prośbą o pomoc. Wiceprzewodniczący w ich mieniu prosi o przystąpienie do przebudowy i dołączył pismo mieszkańców w tej sprawie. Autorzy proszą o przyspieszenie wykonania remontu i tzw. sięgaczy, umożliwiających dostęp do drogi publicznej, a tym samym zwiększenia ogólnodostępnych miejsc postojowych w obrębie nieruchomości.

- Jak Panu wiadomo zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami władze Miasta Lublin miały przystąpić do przebudowy ulicy Samsonowicza. Pomimo upływu kilku lat nic w tej sprawie się nie dzieje. Wspólnoty Mieszkaniowe nadal nie posiadają bezpośredniego dostępu do dróg publicznych i są zdane na laskę Spółdzielni Mieszkaniowej im W.Z. Nałkowskich która przejęła większość terenów od Gminy Lublin. Gmina Lublin oraz Skarb Paóstwa przystępując do sprzedaży lokali nie wzięli pod uwagę że teren przyległy do Wspólnot Mieszkaniowych nie spełnia wymogów działek budowlanych - czytamy w piśmie.

Dalej dodano, że w wększości Wspólnot, działki nie mają drogi dojazdowej do budynku, brakuje miejsc postojowych oraz terenów na wiaty śmietnikowe co naraża właścicieli nieruchomości na ponoszenie kosztów związanych z wynajmem, dzierżawą terenów i malej infrastruktury od Spółdzielni.

- Największym problemem to całkowity brak miejsc postojowych na omawianych terenach. Przebudowa ulicy Samsonowicza oraz wykonanie sięgaczy zapewni mieszkańcom możliwość parkowania na drogach miejskich bowiem wszystkie parkingi na terenie osiedla Nałkowskich są zabezpieczone szlabanami. Dostęp do miejsc parkingowych mają jedynie członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej - napisano w piśmie.

Na przeszkodzie stoją pieniądze

Na interpelację odpowiedział Artur Szymczyk - zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju. Już na wstępie przekazał, że z uwagi na brak zabezpieczenia środków finansowych na ten cel w budżecie Miasta, inwestycja na chwilę obecną, nie jest możliwa.

- Jednocześnie informuję, że w związku z wykonaną dokumentacją projektową oraz wydaną decyzją na realizacje inwestycji drogowej rozpatrywano możliwość ujęcia zadnia pn. rozbudowa drogi gminnej - ul. J. Samsonowicza, części: 1 i 2 w Lublinie wraz z rozbudową dróg gminnych oznaczonych jako: łącznik nr 1 i łącznik nr 2 oraz rozbudowa dróg gminnych oznaczonych jako: sięgacze 1, 2, 3, 4, 6 ( ... ) - napisał Artur Szymczyk.

Oprócz tego, zaznaczył, że ze względu na konieczność realizacji projektów wcześniej rozpoczętych i inwestycji najistotniejszych z punktu widzenia miejskiego i regionalnego układu komunikacyjnego oraz ograniczone możliwości finansowe, nie ma możliwości sfinansowania wszystkich wnioskowanych przedsięwzięć.

- W związku z ograniczeniami dochodów budżetowych wynikającymi m. in. ze zmniejszenia należnych miastu wpływów z PIT oraz obostrzeniami związanymi z przeciwdziałaniem pandemii koniecznością jest zmniejszenie wydatków. Pogarszająca się kondycja finansowa Miasta, sprawia, że nie jest możliwe ujęcie w budżecie wszystkich wnioskowanych przedsięwzięć - czytamy w odpowiedzi.

Zastępca prezydenta podkreślił, że w przypadku wystąpienia korzystniejszych niż zakładane rozstrzygnięć przetargów i uzyskanie oszczędności w wydatkach, możliwa będzie realizacja dodatkowych inwestycji. Obiecał, że wtedy zadanie zostanie ponownie poddane analizie. - Należy podkreślić, że nieujęcie przedsięwzięcia w planach nie wynika z niezrozumienia potrzeb społecznych, a jest podyktowane jedynie ograniczeniami finansowymi Miasta - podsumował.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy